تازه های GIS – شماره ۲۶

The Geospatial Industry Keeps Evolving

صنعت اطلاعات مکانی به گسترش و پیشرفت ادامه می‌دهد

تحول دیجیتال در سراسر جهان با نرخ بی‌سابقه‌ای در حال رخ دادن است و داده‌های مکانی در حال حاضر برای بیشتر کسب و کارها و دولت‌ها اساسی است. اما تا بیش از یک سال پیش، هیچ نهاد مرکزی برای صنعت مکانی وجود نداشت. هیچ انجمنی که سازمان‌ها بتوانند به سمت تخصص و راهنمایی مکانی به کار گیرند و هیچ راه رسمی برای رهبران در این صنعت برای گرد هم آمدن و همکاری وجود نداشت.

به همین دلیل Sanjay Kumar، موسس و مدیر عامل رسانه و ارتباطات اطلاعات مکانی، شورای صنعت اطلاعات مکانی جهانی (‏WGIC) ‏را در تاسیس کرد. شرکت WGIC که توسط Jack Dangermond، رئیس شرکت esri، در هشتمین جلسه کمیته کارشناسان مدیریت اطلاعات مکانی جهانی (‏UNI – GGIM)‏ در آگوست ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، رهبران محترم در صنعت مکانی را زیر یک چتر گرد هم می‌آورد. در ابتدا، ۲۱ عضو موسس وجود داشت، از جمله اesri ، Autodesk ، TomTom ، Hexagon ، Trimble ، Oracle و Bentley Systems ، که حوزه‌های GIS، نقشه‌برداری، مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (‏BIM)‏، و ناوبری از یک سو و سخت‌افزار، نرم‌افزار، راه‌حل‌ها، و خدمات از سوی دیگر را در بر می‌گرفت. از آن زمان، ۲۱ سازمان دیگر در سراسر جهان به هم پیوسته‌اند و تعداد کل اعضا را به ۴۲ نفر می‌رسانند. ​

​​​​

اهداف WGIC پیشرفت نقش تکنولوژی‌های مکانی، تقویت توانایی ما برای مشارکت و مشارکت با بخش دولتی … و سپس، در عین حال، تاثیر گذاری … بر اقتصاد جهانی، محیط‌ زیست و نهایتاً خود جامعه است. ​

صنعت مکانی یکی از صنایع پیشرو است. همچنین در حال تبدیل به راه‌حل محور است و خود را به شدت در جریان اصلی فناوری اطلاعات و مهندسی جای داده‌ است.

 صنعت مکانی اساس بسیاری از تغییراتی که در چند سال آینده رخ خواهد داد. اگر می‌خواهیم دنیا را تغییر دهیم، باید همکاری کنیم و اگر ما بتوانیم با یکدیگر همکاری کنیم و ارتباط بهتری با سیاست گذاران و مقامات داشته باشیم و بر روی آن سیاست‌ها تاثیر بگذاریم، این کار جواب خواهد داد.

WGIC اولین سازمان اختصاصی است که نه تنها از نظر مکانی بلکه همگرایی تکنولوژی‌های مختلف مکانی و صنایع دیگر را ارتقا می‌دهد. 

صنعت مکانی جایگاه خاص خود را به دست می آورد

طی یک سال گذشته، WGIC در درجه اول بر تعامل با رهبران شرکت‌های برتر مکانی در یک اتاق متمرکز شده‌ است تا بتوانند با هم همکاری کنند و سپس، با هم، ارتباط معنی‌دار بین صنعت مکانی و کسب‌ و کار و دولت‌ها در سراسر جهان را برقرار کنند.

در WGIC، ما در میان همکاران در صنعت مکانی صحبت می‌کنیم؛ اما نه تنها این، بلکه ما به شیوه‌ای کارآمدتر از گذشته با مقامات ارتباط برقرار می‌کنیم.

علاوه بر به دست آوردن بینش‌های ارزشمند و به اشتراک گذاری روندهایی که در این صنعت شاهد آن هستیم، می‌توانیم بهتر درک کنیم که متخصصان مکانی در سراسر جهان با چه چالش‌هایی مواجه هستند. برای مثال، در Hexagon، ما در بسیاری از صنایع مشتریانی داریم، اما یک مدیر اجرایی دیگر در WGIC ممکن است دانش عمیق‌تری در مورد صنعتی که در حال حاضر در آن کار نمی‌کنیم داشته باشد. وقتی دور هم جمع می‌شویم، اطلاعات منحصر به فرد هر دو بخش را به اشتراک می‌گذاریم که به ما امکان توسعه یا انطباق فناوری‌ها با این دیدگاه‌های کلیدی را می‌دهد.

ما فقط در مورد مسائل بحث نمی‌کنیم، بلکه در واقع اقداماتی برای حل آن‌ها انجام می‌دهیم.

برای رسیدن به این هدف، سازمان نوین در حال حاضر مشارکت‌های ارزشمندی در خارج از صنعت مکانی ایجاد کرده‌ است. ​

صنعت مکانی از طریق WGIC رسماً با تعدادی از موسسات چند جانبه مانند اتحادیه بین‌المللی مخابرات(ارتباطات)، کمیسیون اروپا، و سازمان ملل متحد تعامل دارد.

WGIC همچنین با کنسرسیوم Open Geospatial ، Inc (OGC) ، buildingSMART و فدراسیون جهانی سازمان‌های مهندسی دارای تفاهم نامه رسمی است و با اتحادیه‌های حمل و نقل عمومی بین‌المللی همکاری می‌کند. ما با همه آن‌ها همکاری می‌کنیم تا دیدگاه‌های صنعت مکانی را به اشتراک بگذاریم.

WGIC همچنین با سازمان‌های دولتی همکاری می‌کند تا معیارهایی را برای دستیابی به استانداردهای جدید در این صنعت تعیین کند.

WGIC توانسته جایگاه خود را بسازد. اکنون، رهبران صنایع دیگر این مساله را به رسمیت شناخته و علاقه خود را به همکاری با ما ابراز کرده‌اند.

چگونه اتفاقات بزرگ رخ می‌دهد

​​​​​​با این حال، به دست آوردن جایگاه صنعت مکانی، یک فرآیند طولانی بوده‌ است. ​

اولین اشاره به یک ایده برای انجام این کار در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت، زمانی که سازمان ملل متحد UN-GGIM را تاسیس کرد، ابتکاری با هدف توسعه اطلاعات مکانی جهانی به روشی که بتواند به حل چالش‌های کنونی جهان کمک کند. ​

آن‌ها می‌خواستند صنعت مکانی را درگیر کنند، اما هیچ انجمن جهانی از شرکت‌های مکانی پیدا نکردند.

با توجه به مشارکت عمیق و مجموعه تماس‌های سطح بالا در صنعت مکانی، UN-GGIM او را به سازماندهی یک کارگاه بین رهبران صنعت مکانی و مقامات بخش عمومی دعوت کرد. نشستی را در سئول کره‌ جنوبی در سال ۲۰۱۱ تشکیل داد و سپس به این ابتکار کمک کرد تا در سال ۲۰۱۶ شکل رسمی تری به خود بگیرد.

احتمالاً اولین باری بود که متوجه شد جهان به دنبال تعامل با صنعت مکانی است. اما ما یک بستر جمعی وجود نداشت.

 این اولین باری بود که موسسان حدود ۱۰ شرکت جهانی مکانی در یک مرحله گرد هم آمدند.

کمی بعد، ایده خود را در مورد راه اندازی یک سازمان جهانی برای صنعت مکانی با چند نفر به اشتراک گذاشت و سپس یک شرکت مشاوره برای انجام یک مطالعه مستقل از این پیشنهاد استخدام کرد. تا ژانویه ۲۰۱۸، ۲۱ بنیانگذار را گرد هم آورد. و در ۴ ژوییه ۲۰۱۸ با توجه به نمادهای تاسیس ایالات‌متحده، کنسرسیومی برای شروع با WGIC بود، به طور رسمی در هلند به ثبت رسید. یک ماه بعد، این سازمان در سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد. ​

ما در روز پرتاب ماهواره به اعتبار و مقبولیت جهانی دست یافتیم زمانی که سازمان ملل به ما یک تریبون سخنرانی در مقابل ۱۵۰ کشور داد که بسیار نادر است.

​​​​​​​​ از دیدن تغییر تا تغییر برجسته​​​​

هرچند زمان تشکیل گروه WGIC تصادفی نبود. با پیشرفت صنعت و تولید تکنولوژی‌های بیشتری که اکوسیستم‌های شهری، حومه‌ای و روستایی را شکل می‌دهند و با افزایش روز افزون مردم، کسب و کارها و دولت‌ها، صنعت مکانی یک مولفه ضروری است برای حصول اطمینان از تمام این توسعه‌ها و تمام این پیشرفت‌ها که مقیاس پذیر و پایدار هستند.

نیاز به همکاری، تقاضا از کشورهای چند جانبه برای مشارکت با صنایع، مذاکرات رو به رشد در مورد سیاست‌های داده، همه آنچه که در آن واحد اتفاق افتاد.

تغییر دلیل اصلی مشارکت ما بوده‌ است. از دیدگاه شرکت Autodesk، ما شاهد اختلال در صنعت و همچنین پویایی بازار و تغییر روش استفاده مشتریان از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و فناوری مکانی هستیم. هم‌گرایی BIM و GIS عامل اصلی همکاری شرکت Autodesk با esri در سال ۲۰۱۷ برای ارائه یک شتاب‌ دهنده برای مشتریان مشترک ما برای استفاده از هر دو تکنولوژی بود. و این یک عامل مهم در مشارکت ما با WGIC بود: ما WGIC را به عنوان یک شتاب‌ دهنده مشابه می‌بینیم.

هر چه تولیدکنندگان بیشتری در این صنعت که با یکدیگر همکاری می‌کنند، حمایت بیشتری از این صنعت و پیشرفت این حرفه داشته باشند.

همانطور که WGIC به پیشرفت به سمت اهداف وابسته به هم، خود در تقویت همکاری در صنعت مکانی و افزایش استفاده از فناوری مکانی خارج از میدان ادامه می‌دهد، او می‌خواهد به ساختن آن به عنوان یک سازمان و دیدن رشد آن ادامه دهد. ​

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : سپیده داودی

کد مطلب : 98120301

مشاهده تازه‌های دیگر