تازه های GIS – شماره ۲۷

At Esri, Accessibility Is a User-Focused Endeavor

در esri، قابلیت دسترسی‌ تلاشی کاربر-محور است

​​​​​در ایالات‌متحده، برای اطمینان از این که افراد معلول می‌توانند با موفقیت از تکنولوژی استفاده کنند، بخش ۵۰۸ قانون توان‌ بخشی سال ۱۹۷۳ نیازمند آن است که سازمان‌های فدرال توسعه ، نگهداری و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (‏ICT)‏ که برای افراد معلول قابل‌دسترس است، توسعه دهند. این دستورالعمل‌ها شامل سخت‌ افزار و نرم‌ افزار هستند. به عنوان مثال، استفاده از زیرنویس‌های بسته برای فیلم ها و داشتن تضاد رنگ مناسب در صفحات وب برای افزایش خوانایی ضروری است.

esri با تمرکز بر ارائه طراحی محصول خوب و ویژگی‌های کاربر پسند، شروع به بهبود دسترسی به نرم افزار خود، متناسب با دستورالعمل های بخش 508 کرده است.

Dirk Gorter، مدیر محصول esri، گفت: «هدف ما این است که GIS را در دسترس همگان قرار دهیم. در این راستا، ما محصولات GIS خود را طراحی و اجرا می‌کنیم تا صرف نظراز توانایی های مردم در دسترس آن‌ها قرار گیرند.

یک استراتژی دسترسی جامع

علاوه بر رعایت دستورالعمل‌های بخش 508 برای کاربران آمریکایی، esri برای مشتریان بین المللی، برای افزایش قابلیت دسترسی از ابزارهای دستیابی ارائه شده توسط سیستم عامل‌های استاندارد مانند ویندوز مایکروسافت پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌های ویژه ای را در عملکرد GIS در سراسر خط تولید خود ایجاد می‌کند.

استراتژی دسترسی جامع esri شامل موارد زیر است:

• تولید محصولات،فناوری‌ها و خدماتی که در حد امکان ممکن است توسط افراد زیادی قابل دسترس و قابل استفاده باشند.

• فناوری‌های دسترسی مجاز موجود در درسیستم عامل‌ها، سرورهای وب و سیستم‌های مدیریت پایگاه‌داده (‏DBMSs)‏در زمان و مکان مناسب. ​

• توسعه فناوری‌های دسترسی خاص GIS برای قادر ساختن همه افراد به استفاده و به‌ کارگیری GIS. ​

دسترسی با طراحی نرم افزار آغاز می شود

در esri گنجاندن ویژگی‌های قابل دسترسی، با طراحی نرم افزار و فرآیندهای طراحی مجدد آغاز می شود. این کار را گروهی از متخصصین شامل تیم‌های مدیریت محصول، مهندسی محصول و تیم‌های توسعه نرم افزار esri انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که دسترسی از ابتدا از طریق محصولات جدید ساخته می شود.

همچنین کارکنان esri آموزش و منابع را برای راهنمایی آن‌ها در طی فرآیند طراحی دریافت می‌کنند تا بتوانند اطمینان حاصل کنند که محصولات آن‌ها از استاندارد انطباق برخوردار است.

جلسات آموزش دسترسی‌پذیری به مهندسان کمک می‌کند تا انطباق و استانداردهای فدرال را درک کنند. همچنین به توسعه دهندگان امکان یادگیری و پیروی از شیوه‌های جدید اجرا را می‌دهد.

برای ArcGIS پرو، یک راهنمای طراحی به طراحان و مهندسان نشان می‌دهد که چگونه فناوری را آزمایش، طراحی و پیاده‌سازی کنند که تجربه کاربری قابل‌ دسترس را ایجاد می‌کند. راهنمای طراحی اصطلاحات مهم را تعریف می‌کند، دستورالعمل‌های دقیق برای انطباق با مقررات فراهم می‌کند، و منابع اضافی دارد. همچنین انواع تکنولوژی‌های کمکی، مانند خواننده‌های صفحه نمایش و کیبوردهای با چاپ بزرگ یا لمسی را معرفی می‌کند. ​

پس از افزودن ویژگی‌های دستیابی به فناوری آن یا اطلاح آن، esri وضعیت دسترسی فعلی محصولات خود را از طریق الگوی دسترسی به محصولات داوطلبانه (VPAT) به دولت ایالات متحده گزارش می‌دهد. این کار به esri کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کند که از دستورالعمل‌های بخش 508 پیروی می‌کند.

آزمایش کنندگان شخص ثالث محصولات را ارزیابی می‌کنند

esri یک فرآیند برای تست و صلاحیت کلیه محصولات نرم افزاری خود برای رعایت مقررات فدرال دارد. آزمایش کنندگان مستقل شخص ثالث محصولات نهایی را ارزیابی می‌کنند و سپس VPATهای جدید ایجاد می‌کنند یا موارد جدید را به روز می‌کنند. معیارهای آزمایش در حدود استانداردهای فنی تعیین شده در بخش 508 برای برنامه‌های کاربردی نرم افزاری و اطلاعات مبتنی بر وب طراحی شده‌اند.

آزمایش کنندگان در مورد هر مسئله‌ای که در طول ارزیابی قابلیت دسترسی پیدا می‌کنند، به تیم‌های توسعه esri بازخورد می‌دهند. سپس تیم‌ها تلاش می‌کنند تا هرگونه تغییرات لازم را در نسخه بعدی محصول وارد کنند.

منابع برای معلولین 

پشتیبانی فنی و منابع آنلاین برای کمک به افراد معلول در استفاده از نرم افزار esri در دسترس است. مستندات دسترسی برای ArcGIS Pro ۲.۳ جزییاتی در مورد چگونگی استفاده از نرم‌افزار با صفحه‌ کلید، و همچنین نحوه فعال کردن حالت های بصری عملکرد، از جمله حالت کنتراست بالا برای افزایش خوانایی و مضامین روشن و تاریک برای بهبود دید ارائه می‌دهد.

مستندات برای Arcmap ۱۰.۷ نکاتی درباره نحوه پیمایش رابط و اجرای دستورات با استفاده از ترکیبی از کلیدهای موس و کلیدهای میانبر صفحه و همچنین یک حالت کنتراست بالا برای افزایش خوانایی ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، پشتیبانی یک به یک در قالب‌های مختلف از جمله از طریق تلفن، ایمیل و پیام رسان‌های آنلاین ارائه می‌دهد. گروه دسترسی اجتماعی GeoNet، یکی دیگر از منابع آنلاین است که به مردم امکان برقراری تعامل با سایر کاربران esri را می‌دهد و نکات و منابع ارزشمندی در مورد قابلیت دسترسی به دست آورند. کاربران این گروه می‌توانند به بحث‌ها بپیوندند، محتوا را مرور کنند و حتی فایل‌های خود را به اشتراک بگذارند. ​

یک فرآیند مستمر، کاربر محور

ادغام ویژگی‌های قابلیت دسترسی به فناوری ArcGIS و اطمینان از قابلیت استفاده همه محصولات esri، نیاز به سخت کوشی و فداکاری تمام کارکنان از جمله برنامه نویسان و توسعه دهندگان دارد. تلاش‌های esri برای افزایش دسترسی به محصولات با تمرکز بر نیاز کاربران تا مدت‌ها ادامه خواهد یافت.

Clint Brown،مدیر محصولات نرم افزاری esri گفت:«بهبود دسترسی به محصولات ما به ویژه با معرفی محصولات جدید و در دسترس بودن اطلاعات تحقیقاتی، یک فرآیند مداوم است. ما تلاش می‌کنیم تا از طریق مستندات روش‌هایی پیدا کنیم تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنیم و نیز آموزش دستیابی جدید را برای توسعه دهندگان و کاربران نهایی در رویدادهای خود معرفی کنیم.»

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : پریسا گرامی

کد مطلب : 98120501

مشاهده تازه‌های دیگر