تازه های GIS – شماره ۲۹

ArcGIS Runtime SDKs Extend Capabilities for Utility, Public Safety Developers

ArcGIS Runtime SDKs قابلیت‌هایی برای استفاده و توسعه ایمنی عمومی را گسترش داده است.

ArcGIS Runtime SDKs 100.6، که در ماه آگوست منتشر شد، یک نقطه عطف برای ArcGIS Runtime SDKs هم در قابلیت‌ها و هم در چگونگی محتوای برنامه ریزی‌های esri برای انتشار نسخه‌ها است.

با 100.6 — همچنین به روز رسانی 6 نامیده می شود- esri نقشه راه ردیابی-متمرکز برای ArcGIS Runtime را معرفی می کند. سه ردیابی برای این بروزرسانی عبارتند از: برنامه های کاربردی ، دفاعی و ایمنی عمومی و پشتیبانی از سیستم عامل. در حالی که این ردیابی‌ها محرک اصلی اضافه کردن قابلیت های مختلف به ArcGIS Runtime بودند ، در بیشتر موارد، قابلیت‌های جدید بسیار فراتر از ردیابی مشخصی که به زنده ماندن آن‌ها کمک می‌کرد، قابل استفاده هستند.

ابزارها

این بزرگ است! با بروزرسانی 6 ، ArcGIS Runtime اولین مرحله پشتیبانی از شبکه ابزار را بدست می‌آورد. همچنین دارای پشتیبانی از حاشیه نویسی بهبود یافته، ادغام بهتر ناوبری، راه‌های بیشتر برای کار آفلاین و قابلیت‌های واقعیت افزوده شده‌ی تازه ی خارج از بتا (AR) است.

پشتیبانی از شبکه ابزار

از زمان معرفی شبکه ابزار در بستر ArcGIS ، بسیاری از کاربران esri از ابزارهایی که می توانند برای دسترسی و کار با داده‌های شبکه ابزار خود در راه حل‌های زمینه تلفن همراه استفاده کنند، می‌پرسند. بروزرسانی 6 اولین قدم برای تهیه آن ابزارها است.
esri اکنون API هایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند ویژگی‌های عناصر شبکه، مانند ظرفیت ولتاژ و این که آیا سوئیچ‌ها باز هستند یا بسته هستند را بخوانند. این API ها همچنین می‌توانند ارتباط بین عناصر شبکه و ویژگی‌های جغرافیایی آن‌ها را توصیف کنند که وقتی مثلاً یک سوئیچ با بسیاری از ترمینال‌ها توسط یک نقطه تنها در نقشه نمایش داده می‌شود، مفید است.

بروزرسانی 6 به ArcGIS Runtime SDKs، ردیابی شبکه را معرفی می‌کند. کاربران می‌توانند یک نقطه شروع را در شبکه خود تعیین کنند، هر تعداد از موانع را مشخص کنند و سپس ردیابی را انجام دهند.

بروزرسانی 6 همچنین ردیابی شبکه را معرفی می‌کند. کاربران می‌توانند یک یا چند نقطه شروع را بر روی شبکه خود قرار دهند – در یک محل اتصال یا ترمینال یا جایی در امتداد یک لبه – و به عنوان یک گزینه، هر تعداد موانع را مشخص کرده و سپس یک ردیابی انجام دهند. ردیابی ها بسیار سریع نیز هستند.

از این نسخه، تمام قابلیت‌های شبکه ابزار در ArcGIS Runtime سرویس مستقر هستند و به یک اتصال به شبکه نیاز دارند. در نسخه‌های بعدی انتشاریافته ، esri به عملکرد شبکه ابزار دیگری از جمله امکان کار آفلاین اضافه خواهد کرد.

پشتیبانی از حاشیه نویسی بهبود یافته

هر دو حاشیه نویسی و مقیاس مرجع برای برنامه هایی که شبکه های خود را بر روی نقشه‌ها نشان می‌دهند مهم هستند. این قابلیت‌ها در کنار هم، به سازندگان نقشه اجازه می‌دهند دقیقاً چگونگی ظاهر متن را به عنوان بزرگنمایی و بیرون کشیدن کاربران مشخص کنند. این‌ها به ArcGIS Runtime SDKs در بروزرسانی 5 به عنوان sneak peek و گریز از آنچه در ابزار ردیابی منتشر می‌شود اضافه شدند.

در بروزرسانی 6، کاربران اکنون می‌توانند سرویس‌های حاشیه نویسی را به صورت آفلاین انجام دهند که برای کار در مناطقی با اتصال به شبکه متغیر بسیار عالی است. esri به گسترش این قابلیت‌ها در چند نسخه بعدی ادامه خواهد داد.

ادغام ناوبری آسان تر

قابلیت جدید دیگری که توسط کاربران ابزار esri نشئت شده اما دارای برنامه های گسترده ای است API ناوبری است.

ArcGIS Runtime مدت‌ها است که قادر به ارائه مسیرهای نوبت به نوبت خود، هم هنگام اتصال و هم در حالت آفلاین است، اما توسعه دهندگان برای ارائه یک تجربه ناوبری تعاملی، مجبورند اندکی از کد دلخواه را بنویسند. ناوبری جدید API ادغام ناوبری مستقیماً را در برنامه‌های ArcGIS Runtime آسان می‌کند.

این نسخه اول API هایی را ارائه می‌دهد که به کاربران برنامه مانورهای آتی هشدار می‌دهد، تشخیص می‌دهد که کاربران از مسیر دور شده‌اند و در صورت لزوم به طور خودکار آن‌ها را مجدداً مورد استفاده قرار می‌دهند (اما فعلاً فقط هنگام استفاده از مجموعه داده‌های محلی). استفاده از API ناوبری در یک برنامه تولید نیاز به یک مجوز ArcGIS Runtime سطح پایه (یا بالاتر) دارد.

قابلیت‌های آفلاین پیشرفته

به روزرسانی 6 همچنین چندین پیشرفت در کار آفلاین را ارائه می‌دهد – قابلیت دیگری توسط ابزار ردیابی منتج شده اما برای بسیاری از موقعیت‌های دیگر قابل اجرا است.

برنامه‌های جدید برای بروزرسانی برنامه ریزی شده جدید، برنامه‌های پیش فرض گردش کار را با ایجاد و ذخیره اطلاعات دوره‌ای و فقط خواندنی روی سرور انجام می‌دهند تا آن‌ها برای بارگیری آماده باشند. سپس یک برنامه ArcGIS Runtime می‌تواند سرور را بررسی کند تا ببیند که بروزرسانی‌ها آن را جاری می‌کند، آن‌ها را بارگیری می‌کند و آن‌ها را به ترتیب دنبال می‌کند. این مزایای عملکرد قابلیت پیش بینی جریان کاری از پیش برنامه ریزی شده را شامل می‌شود – از جمله این که می‌توانید یک بار نقشه آفلاین تولید کنید و آن را بطور گسترده و بدون مالیات دادن سرور توزیع کنید تا بروزرسانی‌های داده انجام شود.

واقعیت افزوده اکنون از بتا خارج نیست

برای یک سال گذشته، بیش از 300 تیم توسعه مشتری با برنامه esri’s AR beta همکاری کرده‌اند، و این قابلیت‌ها اکنون از بتا خارج شده اند. با بروزرسانی 6، ArcGIS Runtime برای دستگاه‌های iOS و Android با قابلیت AR فعال شده است.

واضح بود که ارائه یک تجربه AR واقعاً استثنایی در طیف وسیعی از موارد استفاده، به شخصی سازی، پیکربندی و کالیبراسیون نیاز دارد. برای پشتیبانی از این امر ، esri اجزای جعبه ابزار منبع باز را برای کمک به ساخت تبلت (نسخه‌های کوچک، مدل مانند نقشه یا صحنه) ، پرواز و تجربه‌های کامل AR ارائه می دهد.

دفاع و ایمنی عمومی

سازمان‌های دفاعی و ایمنی عمومی معمولاً قوانین خاص و مهم را در مورد چگونگی طراحی نقشه‌های خود دارند. به عنوان مثال، نماد شناسی نظامی باید گسترده، انعطاف پذیر و اطلاعاتی غنی و در عین حال بسیار خواندنی و فوراً قابل تشخیص باشد. علاوه بر این، از آنجا که این سازمان‌ها معمولاً نمی‌توانند احراز هویت خارجی و الگوهای امنیتی را اتخاذ کنند، به طور کلی آن‌ها نیاز به برنامه دارند تا با الگوهای موجود خود ادغام شوند. بروزرسانی 6 هردوی این موردها را ارائه می‌دهد.

Symbology صفحه اصلی ArcGIS Arcade

با بروزرسانی 6، esri پشتیبانی بهتر از نمادشناسی نظامی را ارائه می‌دهد – و این در پلتفرم ArcGIS، نه فقط ArcGIS Runtime ساخته شده است. این راه حل تازه و قابل تنظیم به نمادهای موجود در یک پرونده سبک دسترسی پیدا کرده و توسط ArcGIS Arcade تغذیه می‌شود.

با شخصی سازی ArcGIS Arcade، یک برنامه اکنون میتواند رستوران‌هایی را با نمادشناسی نمایش دهد که مکان، نوع غذای آن‌ها، رتبه بندی مشتری، در هنگام باز شدن و موارد دیگر را نشان می‌دهد.

در حالی که این نیازهای کاربران دفاعی را پشتیبانی می‌کند، رندر پیچیده و مشخصه محور را برای استفاده در هر نوع برنامه در معرض دید قرار می‌دهد. به عنوان مثال، با کمی تنظیم سفارشی سازی، یک برنامه می‌تواند رستوران‌هایی را با نماد شناسی نمایش دهد که نه تنها مکان‌ها و انواع آن‌ها بلکه رتبه بندی مشتری آن‌ها را نشان می‌دهد، چه موقع باز می‌شوند و چه کودک پسند هستند.

پشتیبانی بیشتر از OGC

بسیاری از خدمات که مطابق با OGC منتشر می‌شوند، از استانداردها از برنامه‌های مجوز مبتنی بر پارامترها برای دسترسی استفاده می‌کنند، و این تعدادی از سازمان‌های دفاعی و ایمنی عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هم اکنون esri با استفاده از این کلیدهای مجوز — و ، برای آن موضوع، هر پارامتر سفارشی — برای لایه‌های سرویس وب (WFS) ، لایه‌های سرویس نقشه وب (WMS) و لایه‌های سرویس کاشی وب نقشه (WMTS) پشتیبانی می‌کند.

بروزرسانی 6 همچنین قابلیت ایجاد و ویرایش را به پرونده‌های KML اضافه می‌کند. این بدان معنی است که کاربران اکنون می‌توانند یک فایل KML یا نویسنده را از ابتدا اصلاح کنند، آن را ذخیره کرده و مستقیماً از طریق یک برنامه ArcGIS Runtime با دیگران به اشتراک بگذارند. ایجاد و ویرایش یک فایل KML در یک برنامه تولید نیاز به مجوز ArcGIS Runtime در سطح استاندارد (یا بالاتر) دارد.

پشتیبانی از بسترهای نرم افزاری

علاوه بر بروزرسانی‌های متمرکز بر خدمات و دفاعی و ایمنی عمومی، esri تعدادی قابلیت دیگر را نیز منتشر کرده است که براساس نیازهای پلتفرم ArcGIS به طور کلی هدایت می‌شوند.

نکات برجسته این موارد شامل موارد زیر است:

بسته‌های نقشه تلفن همراه اکنون لایه‌های گروه را پشتیبانی می‌کنند.

ArcGIS Runtime لایه‌های WFS را از یک برنامه وب باز می‌کند.

کاربران اکنون می‌توانند ویژگی‌ها را در یک لایه صحنه نقطه شناسایی و انتخاب کنند.

لایه‌های صحنه، لایه‌های ویژگی و لایه‌های گرافیکی می‌توانند یک افقی عمودی داشته باشند که برای استفاده در یک صحنه تعریف شده است.

esri همچنین چندین اشکال را در ArcGIS Runtime برطرف کرده است و پیشرفت‌های بزرگی در عملکرد و استفاده از حافظه ایجاد کرده است – بخصوص با ارائه دهنده دیکشنری، Arcade و کار با بسته‌های نقشه تلفن همراه.

دانلود و شروع کنید

در بروزرسانی 6 از ArcGIS Runtime SDKs، فناوری‌های جدید و مهم و بنیادی زیادی وجود دارد که بخش اعظم آن فقط از شروع کار تیمی برنامه ریزی شده است.

برای به دست آوردن 100.6 ، به وب سایت ArcGIS for Developers بروید، به دنبال ArcGIS Runtime SDK مورد نظر خود باشید، به صفحه وب آن بروید و SDK را دانلود کنید. اگر تازه وارد برنامه ArcGIS Runtime هستید و اشتراکی ArcGIS Developer ندارید، برای یک حساب کاربری رایگان ثبت نام کنید و به هر آنچه برای ایجاد برنامه خود از جمله آموزش‌ها، نمونه‌ها و مستندات غنی دسترسی پیدا کنید.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : بنفشه حاجی علی

کد مطلب : 98121001

مشاهده تازه‌های دیگر