تازه های GIS – شماره ۳۰

Michigan Moves Statewide Aerial Imagery to the Cloud

میشیگان تصاویر هوایی سراسر کشور را به مخزن ابری (تصویر) منتقل می‌کند

ایالت میشیگان یکی از رهبران استفاده از فناوری است. میشیگان از جمع پنج ایالت برتر به نمایش درآمده است که بخشی از آن به لطف استراتژی ابتکاری تصویرسازی آن است. راه‌حل تصویر سازی میشیگان (‏MIS) ‏یک مخزن تصویری است که توسط برنامه LiDAR (‏MiSAIL)‏ معتبر در سراسر ایالت میشیگان تغذیه می شود که تصاویر تازه و داده‌های ارتفاع را برای کشور بر پایه گردش پنج ساله ثبت می‌کند.

تصور بر این است که وقتی درختان برگریز برگ ندارند و دریاچه‌ها یخ ندارند، تصاویر جمع‌آوری شوند.

جنبه مهم MiSAIL این است که ایالت و کشورهای شرکت‌کننده در آن هزینه‌های خرید تصاویر را به اشتراک می‌گذارند. این کار باعث صرفه‌ جویی ۳ میلیون‌دلاری در میشیگان شده‌ است که به دریافت نمره معتبر A این نظرسنجی کمک کرده‌ است. اما با این که این رقم یک بازگشت اجباری سرمایه‌ گذاری است، اما کل داستان نیست. این شامل زمان و هزینه‌ای که دولت در تعمیر و نگهداری سرور صرفه‌ جویی می‌کند، نمی‌شود. این نمودار بینش‌های اضافه‌ شده حاصل از داشتن تصاویر به روز، یا زمان ذخیره‌ شده توسط تصاویر جاری به عنوان یک سرویس را آشکار نمی‌کند، به جای این که مجبور باشد آخرین تصویر را بر روی یک سرور پیدا کند. همچنین سخت است که یک رقم دلار برای میزان سودمندی سطوح جدید همکاری بین‌ دولتی در نظر گرفته شود. ​

Everett Root، متخصص دستیابی به دفتر مشارکت‌های فناوری دفتر ایالت میشیگان گفت: «ما تاریخچه‌ی گسترده‌ای از رویکرد سراسری برای به اشتراک گذاری داده‌های جغرافیایی در میشیگان داریم و به چارچوب جغرافیایی میشیگان که در سال 2001 منتشر کردیم ، باز می گردیم.»«این ایده همیشه این بوده است که داده‌های بیشتری را در سراسر ایالت باز و به اشتراک گذاشته شود.»

مجموعه تصاویر مشترک میشیگان قبل از تبدیل شدن به یک برنامه دولتی ، در مقیاس پروژه به آرامی آغاز شد.

Root گفت: «هزینه‌های تصویربرداری با شهرستان‌ها در سال 2005 با برخی از شهرستان‌های دارای منبع بهتر (که جمعیت بیشتری دارند) آغاز شد.« «در سال 2009 ، هنگامی که بسیاری از همان شهرستان‌ها در حال آماده شدن برای پرواز دوباره بودند، فهمیدیم که فقط برای 40 از 83 شهرستان ما فقط تصویری داشتیم. ما به جای این که فقط تصاویر را با شرکای گذشته تجدید کنیم، ما یک برنامه تصویری در سراسر کشور برای جمع آوری تصاویر برای 20 درصد ایالت هر سال طراحی کرده ایم. »

جمع آوری مداوم با وجود-به واسطه – ابرها 

هر بهار، ارائه دهنده تصاویر متعلق به میشیگان تصاویر را برای سهمیه سال ایالت‌ها جمع می‌کند. ایالت تصریح می‌کند که تصاویر باید هنگام جمع آوری شوند که درختان برگ ریز عاری از برگ باشند، زمین عاری از پوشش برفی باشد، دریاچه‌ها از یخ خالی باشند، رودخانه‌ها و نهرها در درون ساحل عادی خود قرار دارد و زمین توسط مه دیده نمی‌شود.

Root گفت: «این‌ها استانداردهای معمول ثبت تصاویر هستند، اما در میشیگان روزهای زیادی در سال که همه این اتفاقات می افتد وجود ندارد. اگر مجبور شویم با مقداری برف و یخ روی زمین شروع می‌کنیم.»

این پارامترها به ویژه در شبه‌ جزیره فوقانی میشیگان که می‌تواند بیش از ۳۰۰ اینچ برف در هر فصل داشته باشد، دشوار هستند. اغلب اوقات، یک مصالحه باید صورت گیرد، چون بسیاری از مناطق هنوز هم برف روی زمین دارند وقتی که برگ‌ها شروع به ظاهر شدن بر روی درختان می‌کنند. ​

Root افزود: «دریاچه‌های بزرگ همچنین می‌توانند چالش برانگیز باشند. ما می توانیم تا ساعت ۱۰ صبح در هوا باشیم و تا ظهر ابرها شروع به گردش در دریاچه می کنند و برای روز انجام می دهیم.»

اداره منابع طبیعی میشیگان (‏MDNR)‏از تصاویر برای فهرست‌های جنگلی، کمک به شکارچیان برای پیدا کردن زمین‌های شکار عمومی، نشان دادن سایت‌های دسترسی به قایقرانی (‏همان طور که این نقشه انجام می‌دهد)‏و غیره استفاده می‌کند.

اگرچه این نوع ابرهای مه‌آلود می‌توانند جمع‌آوری تصاویر را دشوار کنند، اما ایالت هنوز تصاویر زیادی را به تصویر می کشد، یعنی جایی که ابر فناوری آن وارد می شود.

Root توضیح داد: «ما از سال ۲۰۱۱ دانشگاه ایالتی میشیگان را داشتیم که میزبان عکاسی هوایی ما بود، اما این فقط یک سرور بود که به حافظه و ارتقا نرم افزار نیاز داشت و ما فقط یک سرور ناکام داشتیم و هیچگونه توازن بار را نداشتیم.»

استفاده از داده‌ها در سال ۲۰۰۵ به این معنی بود که حجم داده‌ها بسیار سریع افزایش یافت. بنابراین، برای ذخیره سازی داده‌ها و به اشتراک گذاری کارآمد، اداره فناوری، مدیریت و بودجه میشیگان (DTMB) اولین استراتژی ابری را در استراتژی دیجیتال میشیگان ایجاد کرد.

Mark Holmes، مدیر خدمات مکانی برای DTMB گفت: «ابر برای مقدار زیادی از داده‌ها (‏دولت در حال جمع‌آوری بود)‏ حس خوبی ایجاد کرد.»

Root ادامه داد: «حرکت به سوی خدمات ابری مدیریت شده esri فرصتی را برای استفاده از بهترین شیوه‌های مدیریت کاربران ، تنظیم حساب کاربری و ارائه خدمات جریان برای دسترسی به روشی مبتنی بر ابر فراهم کرده است.»

MIS از نخستین پروژه‌هایی بود که از خدمات ابری مدیریت شده esri برای میزبانی و سرویس دهی به تصاویر و داده‌های لایه‌دار استفاده کرد و در آغاز سال 2016 بیش از 25 ترابایت تصویر را به همراه داشت. حجم داده اکنون بیش از دو برابر شده است.

بارگیری تصاویر برای داده‌های GIS

به عنوان بخشی از برنامه جمع آوری تصاویر MiSAIL، ایالت در ابتدای سال 2017 یک اقدام مبتکرانه‌ای را برای مبادله تصاویر با وضوح 12 اینچی خود برای داده‌های معتبر GIS از استان‌ها و دولت‌های محلی بدون تغییر بودجه آغاز کرد.

Root گفت: «بسیاری از بخش‌ها از این پیشنهاد استقبال کردند، و ما در تلاش برای ایجاد مشارکت، عقد قرارداد در محل، و انتقال داده‌ها هستیم.»

استفاده از داده‌های محلی و معتبر GIS برای اطلاع‌رسانی برنامه‌ها در سراسر بخش‌ها در سطح ایالت هم از اهداف دولتی و هم محلی بهره می‌برد. شهرستان‌ها مرزهای دارایی، داده‌های ارزیابی مرتبط، نقاط آدرس، و داده‌های خط مرکزی جاده را فراهم می‌کنند و در ازای آن، تصاویر جدیدی از ایالت دریافت می‌کنند. ​

Root گفت: «برخی از بخش‌ها قبلاً هرگز تصویری هوایی نداشته اند، و ما داده‌های معتبر و محلی GIS را به دست می‌آوریم. همه سود می‌برند.»

در حالی که ایالت نیاز به ضبط تصاویر با وضوح 12 اینچی دارد، شرکای محلی در این برنامه می‌توانند برای مناطقی با 10 مایل مربع یا بیشتر از رزولوشن 6 اینچی یا 3 اینچی آن را افزایش دهند. این امر به سادگی نیاز به شرکت ضبط تصاویر در ارتفاع مناسب و فاصله خطوط پرواز دارد.

Root گفت: «این یک روش بسیار مقرون به صرفه برای شهرستان‌ها و دولت‌های محلی است تا از وضوح بالا از کل بخش یا فقط مناطق شهری آن‌ها استفاده کنند.»

نقشه زیست‌محیطی، از دپارتمان محیط‌زیست میشیگان، دریاچه‌های بزرگ، و انرژی (‏EGLE)‏، انواع مختلفی از استفاده از زمین را در سراسر میشیگان نشان می‌دهد، از جمله مکان‌هایی که در معرض قوانین خاص (‏به رنگ آبی)‏و محدودیت‌های توسعه (‏به رنگ قهوه‌ای)‏هستند، و همچنین مناطق قهوه‌ای که تحت توسعه مجدد هستند (‏برجسته)‏.

سرویس پخش آنلاین تصاویر DTMB انگیزه ای اضافی را از طرف ایالت فراهم می‌کند. هنگامی که یک بخش در برنامه تبادل علاوه بر دریافت آخرین تصاویر به صورت آفلاین که می‌تواند به GIS خود وارد شود، حساب خدمات تصویر را دریافت می‌کند. سرویس تصویر به آن اجازه می‌دهد تا تمام تصاویری را که دولت دارد، فراتر از آخرین تصاویر جریان دهد. و کاشی‌های تصویری در سه باند مرئی به خوبی فروسرخ نزدیک به کار می‌روند.

بسیاری از افراد – از جمله آرشیو داران، باستان شناسان و مهندسان محیط زیست – از توانایی دیدن نحوه تغییر کاربری اراضی برای سایت‌های خاص در طی دهه‌ها هیجان‌زده هستند. ​

کاربران داده و کاربردها همچنان در حال افزایش هستند

تصاویر جاری می‌توانند هم به کاربران رومیزی و هم کاربران برنامه‌های پیکربندی شده تحویل داده شوند.ادارات دولتی ایالتی و محلی برنامه های متنوعی را ساخته اند تا از ورودی تصاویر استفاده کنند.

علاوه بر این، بسیاری از ادارات در سراسر ایالت از تصاویر برای برآورده کردن دستورات خاص استفاده کرده‌اند.

اداره حمل و نقل میشیگان (‏MDOT) ‏بیشتر اشتراک داده ایالت را براساس نیاز به تصویر برداری برای تایید وجود یک جاده و گرفتن جاده‌های جدی، پیشقدم کرده‌ بود. در واقع، MDOT بود که ابتکار اولیه تقسیم هزینه را با بخش‌ها آغاز کرد. ​

اداره محیط‌ زیست میشیگان، دریاچه‌های بزرگ و انرژی میشیگان (EGLE) برنامه‌ای را اداره می‌کنند که محافظت از ساحل را برای کاهش فرسایش ترویج می‌دهد. تصاویر، یک دیدگاه از نتایج گذشته ارائه می‌دهد تا به EGLE کمک کند شیوه‌های مناسبی را ارائه کند که اثرات امواج و یخ بر روی از دست دادن خط ساحلی را به حداقل برسانند.​ ​

وزارت منابع طبیعی میشیگان (MDNR) از تصاویر برای موجودی جنگل‌ها استفاده می‌کند و به جنگل‌های تجاری و صاحبان جنگل‌های خصوصی در مورد روش‌هایی که تولید طولانی‌ مدت چوب و حفاظت از اراضی جنگلی قابل توجه از نظر زیست محیطی را متعادل می‌کنند، توصیه می کند. تصاویر
فروسرخ نزدیک، به جنگلبانان کمک می‌کند تا گونه‌های درختی، سلامت پوشش گیاهی و شاخص های بیماری و آفات جنگلی را تشخیص دهند. تصاویر همچنین زمینه مهم برای برنامه Mi-HUNT از MDNR را تشکیل می دهد که به شکارچیان کمک می‌کند تا شکارگاه های عمومی را پیدا کنند.

برای پلیس ایالتی میشیگان، تصاویر ورودی مهمی را برای تقویت آگاهی موقعیتی فراهم می‌کند. این بخش برای تهیه تصویری «پیش از» که با تصاویر خاص ماموریتی که از هلیکوپترها ضبط می‌کند، به تصاویر استخراج‌شده از ایالت متکی است.

با کاربردهای بسیار زیاد و اطلاعات بسیار بیشتری که به صورت آنلاین منتشر می‌شوند – تعداد حساب‌های MiSAIL، همچنان در حال افزایش است. ​ ​​​​​​​

Root گفت: «ما افزایش مداوم در کاربران و استفاده از داده‌ها داریم. رایج ترین واکنش کاربران جدید از سوی افرادی است که هرگز تصاویر با وضوح بالا ندیده‌اند و در عوض عادت دارند به تماشای تصاویری رایگان و در دسترس آنلاین بپردازند. با نگاهی به تصاویر با وضوح مناسب، به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید که در آن زمان چه اتفاقی افتاده است.»

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : فاطمه سادات هل اتایی

کد مطلب : 98121201

مشاهده تازه‌های دیگر