تازه های GIS – شماره ۱۴

Teaching Cartographic Best Practices Is a Must

آموزش بهترین تمرین‌های نقشه برداری یک ضرورت است

بسیاری از دانشکده‌ها، دانشگاه‌ها، و دبیرستان‌ها در حال ارائه دوره‌های درسی در GIScience هستند. در پاسخ به تقاضای مداوم متخصصان آموزش دیده که فناوری‌ها و تکنیک‌های GIS را درک می‌کنند، گواهینامه، مدرک و برنامه های کارشناسی ارشد حرفه ای در همه جا شروع می‌شود.

برای رقابت در شغل، دانش آموزان باید بیش از توالی دستورات درون یک بستر نرم افزاری را یاد بگیرند که یک مدل، جداول یا خروجی دیگر تولید کند. بهترین آمادگی برای ورود دانشجویان به بازار GIS حول سه عنصر اساسی می‌چرخد. نخست درک تفکر انتقادی است که GIS و روش‌های آماری مسئله معین را حل می‌کنند و هنگامی که گزینه‌های مختلفی در دسترس است. دوم مسئولیت استفاده از داده‌ها است که شامل درک خطای داده یا عدم اطمینان و مدیریت داده است. سوم تجسم و طراحی گرافیک برای برقراری ارتباط موثر نتایج GIS با استفاده از نقشه ها و گرافیک ها است.

تقریباً هر عملیات GIS با یک نقشه، یک تصویر، یک نمودار یا برخی از داده‌های گرافیکی ارائه شده شروع می‌شود و به پایان می‌رسد و بهترین شیوه برای طراحی تمام این تصاویر در محدوده یک کلاس نقشه برداری قرار می‌گیرد.

«ما باید متخصصان GIS را در مورد چگونگی طراحی، ایجاد و استفاده موثر از نقشه‌ها آموزش دهیم نه به عنوان نوار کناری برای سایر موضوعات بلکه به عنوان تمرکز اصلی بر مفاهیم، مهارت‌ها و زیبایی‌شناسی در خود.»

هنگامی که راجر تاملینسون در کنسرسیوم سال ۲۰۱۳ دانشگاه علوم اطلاعات جغرافیایی درباره قدرت واقعی سیستم اطلاعات جغرافیایی ‏مورد سوال قرار گرفت، وی با لبخند پاسخ داد: «GIS به ما این توانایی را می‌دهد که با استفاده از داده‌های قابلیت اطمینان شناخته‌شده، سوالاتی را در مورد دنیای خود بپرسیم و به آن‌ها پاسخ دهیم.» از آن جا که نقشه‌ها (‏و گرافیک) ‏پایه و اساس بسیاری از کارهای انجام‌شده در محیط GIS هستند، ما باید متخصصان GIS را در مورد چگونگی طراحی، ایجاد و استفاده موثر از نقشه‌ها آموزش دهیم و نه به عنوان یک نوار جانبی به موضوعات دیگر بلکه به عنوان تمرکز اصلی بر مفاهیم، مهارت‌ها و زیبایی‌شناسی در خود.

نقشه ‌برداری یک نیاز اساسی در هر برنامه تحصیلی GIScience است. در حالت ایده‌آل، دانشجویان باید پیش از ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی GIScience، یک مقدمه فنی عملی در زمینه طراحی و اجرای نقشه برداری را تکمیل کنند.

دانشگاه کلورادو بولدر ‏این برنامه درسی را دنبال می‌کند. هر رشته اصلی جغرافیا دوره کارشناسی باید از کلاس نقشه‌ برداری مقدماتی به نام نقشه‌ برداری GIScience و همچنین یک کلاس آمار مقدماتی استفاده کند. ارشد GIScience باید قبل از ثبت نام در اولین کلاس GIS مبتنی بر تحلیل، این دو گروه را تکمیل کنند. پس از اتمام این سه دوره، دانشجویان می‌توانند در چندین حوزه انتخابی GIScience ثبت‌نام کنند که موضوعاتی مانند مدل‌سازی، برنامه‌ نویسی مکانی ، نقشه‌برداری وب و مدیریت پروژه را دربر می‌گیرد. مدرک کارشناسی دانشگاه در GIS و علوم محاسباتی دارای شرایط مشابهی است.

چهار عضو هیات ‌علمی تمام ‌وقت این برنامه درسی را تدریس می‌کنند. این سطح جذب پرسنل و طراحی برنامه‌ درسی در میان آن چه که در جاهای دیگر ارائه می‌شود قرار می‌گیرد؛ برخی آموزشگاه‌ها دوره‌های آموزشی و استادان بیشتری دارند؛ بعضی‌ها کم‌تر. حتی با وجود تنها یک یا دو مربی، هر کلاس GIScience می‌تواند و باید نقشه‌ برداری را در تمرینات بگنجاند. نمره دهی برای تمام تکالیف GIS باید شامل نظرات در مورد طراحی نقشه و منطق بصری باشد. تمام دوره‌های CU با استفاده از فناوری ArcGIS به همراه بسته‌های متن باز مانند Python ، RStudio و Jupyter Notebook تدریس می‌شوند.

امروز کدام بخش از یک دوره نقشه‌ برداری باید باشد؟ مهارت‌های اولیه مانند کار با مقیاس نقشه، پیش بینی‌ها، نمادگذاری و تایپوگرافی می‌تواند با بحث در مورد توانایی‌های بصری انسان همراه شود. برای مثال، یک استاد می‌تواند سیستم متغیرهای بصری Jacques Bertin و توصیه Cynthia Brewer در مورد رنگ را همراه با نمونه‌هایی از خطای دید معرفی کند که ممکن است باعث سوء تفسیر مردم از یک نمایش گرافیکی شود. نمونه‌هایی از گرافیک پویا مانند انیمیشن‌های نقشه، پرش به زمین، نمایش داده‌های پیوسته پویا، نمایش‌های مکانی همه‌جانبه، نقشه‌برداری وب تعاملی، و واقعیت افزوده (‏AR) ‏به دانشجویان کمک می‌کند تا درک کنند که چه چیزی می‌تواند با نقشه‌ها و گرافیک به خوبی طراحی‌شده انجام شود.

دانشجویان از تکنولوژی ArcGIS برای کار با یک مجموعه داده از پورتلند، اورگان، برای طراحی یک نقشه چند قسمتی استفاده می‌کنند که تراکم جمعیت را در کنار فرصت‌های تفریحی طبیعی نشان می‌دهد. این نقشه چند قسمتی دارای یک طرح متوازن و یک طبقه ‌بندی موثر داده بوده و به وضوح خطا را نشان می‌دهد.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : رضا رعایایی

کد مطلب : 98102801

مشاهده تازه‌های دیگر