تازه های GIS – شماره 36

The Next Generation of Mapmaking in ArcGIS Online: Map Viewer Beta

نمایشگر نقشه بتا (Map Viewer Beta) : نسل بعدی نقشه‌کشی در ArcGIS Online

نمایشگر نقشه بتا جدیدترین ابزار نقشه‌کشی است که اولین رونمایی آن در ArcGIS online بوده است. خلاقیت و آزمایش‌های الهام بخش باعث شدند که تجربیات خوبی برای تدوین نقشه‌ها به وجود بیاید.

تمامی کاربران ArcGIS Online از طریق نرم افزار و به هنگام باز کردن موارد ذکر شده می‌توانند دسترسی داشته باشند، درآینده هم در شرکت ArcGIS نمایشگر نقشه‌های جدیدی قابل دسترس خواهند بود.

شیوه چگالی نقطه (شیوه ی نقشه برداری و نقشه سازی نقطه ای)

این شیوه جدید در نمایشگر نقشه‌های جدید قابل دسترسی است و به این روش کار می‌کند که نقطه های انفرادی رو ارائه می دهد. این سبک با داده‌های چند ضلعی که شامل شمارنده‌های مختلف هست کار می‌کند و از آن می‌توان برای تجسم یک ویژگی یا مقایسه چند ویژگی مختلف استفاده کرد.

نقشه تراکم نقطه‌ای، تراکم افرادی را نشان می‌دهد که در سراسر لس‌آنجلس، کالیفرنیا، بی‌خانمان شده‌اند.

برای مثال یک کاربر امکان می‌تواند یک بی‌خانمان را در لس آنجلس یا کالیفرنیا در روی نقشه نشان بدهد، وقتی که تمام این نقشه ها کنار هم قرار می‌گیرند الگوهای دقیق در مورد بی خانمان‌ها در آن مناطق نشان می دهد. این سبکی قدرتمند برای انسانی کردن داده‌ها و قابل ارتباط کردن آن‌ها است.

خلاصه‌های هوشمند برای ویژگی های زمینه (Field)

گاهی یک لایه دارای صدها زمینه است که باعث پیدا کردن یک نقطه مشخص از زمینه خاص مورد علاقه را دشوار کند. نمایشگر نقشه بتا شامل یک نوار جستجوی مناسب و مرتب سازی گزینه‌ها برای یافتن سریع زمینه‌ها است که می‌تواند در رفع این مشکل کمک رسان باشد.

در نمایش نقشه، کاربران می‌توانند به سرعت حوضه‌هایی را که می‌خواهند با جستجو و دسته‌بندی آن‌ها، نقشه را ترسیم کنند، پیدا کنند.

اما برای این که کاربران متوجه شوند که داده‌ها چه چیزی را نشان می‌دهند، فقط نام زمینه کافی نیست.

خلاصه‌های هوشمند، همچنین در نمایشگر نقشه جدید موجود است و می‌تواند به کاربر با فراهم آوردن اطلاعات ویژگی‌های زمینه در هر قسمت کمک کند. خلاصه‌های هوشمند انواع مختلفی از اطلاعات میدانی را نشان می‌دهد؛از جمله مقادیر برتر که نشان می‌دهد چگونه داده‌ها ساماندهی شده‌اند. آمار عددی مانند (حداقل، حداکثر، متوسط و انحراف استاندارد) زمینه‌های داده مانند (قدیمی ترین، جدیدترین، میانگین و مدت زمان)

خلاصه‌های هوشمند اطلاعات ویژگی را توصیف می‌کنند.

کاربران با جستجو، فیلتر و ارجاع خلاصه هوشمند، زمان کمتری برای پیدا کردن فیلدها در یک لایه صرف می‌کنند.

فیلتر کردن داده‌های تعاملی

فیلتر به کاربران کمک می‌کند تا با محدود کردن میدان دید سایر ویژگی‌ها در یک لایه، مهمترین ویژگی‌ها را ببینند. وقتی کاربران فیلتر داده را در نمایشگر نقشه جدید تنظیم می‌کنند، بلافاصله بازخورد بصری ارائه می‌شود. این تجربه تعاملی به کاربران کمک می‌کند تا قبل از تنظیم فیلتر، داده‌ها را کشف و درک کنند.

هنگامی که کاربران فیلتر داده را تنظیم می‌کنند، نمایش نقشه بازخورد بصری فوری را ارایه می‌دهد.

طبقه بندی طیف رنگی برای هر موقعیت

نمایشگر نقشه بتا حاوی بیش از 300 نوسان رنگی است که هر کدام دارای برچسب و طبقه بندی هستند تا کاربران بتوانند به راحتی گزینه های خود را بررسی کرده و بهترین طیف رنگی را برای داده‌های خود انتخاب کنند.

دسته بندی‌ها شامل بهترین موارد برای زمینه‌های تیره یا روشن، شفاف یا کدرهستند. آن‌ها همچنین گروه بندی‌های رنگی مانند آبی‌ها را نشان می‌دهند. علاوه بر این کاربران برای دسترسی به بهترین ترکیب رنگ می‌توانند بسته به سبک و تم نقشه برداری از طیف رنگی خاصی که نمایش داده می‌شوند ،استفاده کنند.

Pop-Upهای بهبود یافته

هر دو تجربه Pop-Up نویسی و مشاهده Pop-Up به طور چشمگیری در نمایشگر نقشه جدید بهبود یافته اند. با ادغام کردن و تطبیق عناصر محتوای Pop-Up (ویژگی‌ها، تصاویر و متن) نویسندگان می‌توانند به طور منطقی اطلاعات را برای بینندگان خود سازماندهی کنند. علاوه بر این، نویسندگان می‌توانند به راحتی عناصر محتوا را فقط با کشیدن (Dragging) آن‌ها را دوباره مرتب کنند.

نمایشگر نقشه بتا همچنین این امکان را به بینندگان می‌دهد که در یک Pop-Up تصاویر پیوست شده را ببینند. پیوست‌های چند تصویر به طور خودکار ظاهر می‌شوند و بینندگان می‌توانند تجربه بهتر دیدن را با تلفن همراه هم داشته باشند.

ArcGIS Online کاربران را تشویق می‌کند تا از نمایشگر نقشه جدید استفاده کنند و بازخورد خود را به تیم ArcGIS Online اطلاع دهند.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : محسن لطیفی

کد مطلب : 99031901

مشاهده تازه‌های دیگر