تازه های GIS – شماره 40

With Help from Esri Partners, Communities Get Smart Upgrades

معرفی چند روش و برنامه جدید که ESRI و همکاران برای کمک به رشد هوشمند شهر، مسیریابی، تشخیص مکان تاسیسات شهری و بهبود نقشه پیاده راه‌ ها ارائه کرده است.

در سال‌های اخیر، اغلب جوامع ابزارهایی در دسترس دارند که ارتباطات بین مردم را سریعتر و راحت تر می‌کند و در این راستا GIS نیز نقش بزرگی ایفا می‌کند. شرکت Esri و شرکت‌های همکار همواره در تلاشند تا فرایندهای GIS و زمین شناسی خود را به روز کنند. در ادامه 5 روش که شرکت Esri و همکاران برای کمک به رشد شهر، بهبود اپلیکیشن‌های مسیریابی، اپلیکیشن تماس قبل از حفر زمین، نقشه راه‌ها و کلیه خدماتی که GIS برای کمک به مشتریان در اختیارتان قرار می‌دهد را می‌خوانید.

شهر برنامه رشد هوشمند را ایجاد می‌کند

شهر Bennett در ایالت Colorado که در 20 مایلی شرقی فرودگاه دنور قرار دارد، درحال رشد بی سابقه جمعیت است. به طوری که پیش بینی می‌شود که طی 10 سال آینده جمعیت در حدود 300 درصد افزایش یابد- از کمتر از 1000 به بیش از 4000 نفر.

GIS خط شمالی یک برنامه ارزیابی بهبود سرمایه برای شهر Bennett ایالت Colorado که با یک داشبورد تکمیل شده ‌است، تدوین کرده‌ است که منابع آب شهر، سیستم‌های آب و فاضلاب و طوفان، پارک‌ها، جاده‌ها و غیره را نشان می‌دهد.

درک و مدیریت این رشد از مهمترین اولویت‌های شهر است. با کمک مالی اداره امور Colorado و پارک‌های شهرAdams ، فضای باز، هنرهای فرهنگی، دولت محلی توانست با سازمان‌های مختلفی مانند خطوط GIS شمالی همکاری کند تا برنامه ریزی‌ای جامع و هدفمند تهیه شود. از طریق این همکاری، شهر Bennett زیر ساخت‌های فعلی خود را ارزیابی کرد، برنامه را تنظیم کرد و از فناوری ArcGIS جهت دسترسی کارمندان به اطلاعات و داده‌ها استفاده کرد. زیرا استفاده از ArcGIS Online ساده است و به عنوان پایگاه اصلی جمع آوری و نمایش داده‌ها است.

با استفاده از دارایی‌های طرح و با استفاده ArcGIS، Survey123 for ArcGIS و Operations Dashboard for ArcGIS که به صورت خاص پیکر بندی شده است، مشاوران و کارمندان ارزیابی منابع Bennett به ارزیابی منابع آب و سیستم های فاضلاب و سیلاب‌ها و کاربری اراضی و پارک‌ها و جاده‌ها و خیابان‌ها پرداختند. آن‌ها تصاویر و کتابچه‌هایی راهنمایی در این زمینه طراحی کردند و از این طریق دولت محلی به اطلاعات و دارایی‌ها دسترسی دارد و می‌تواند موارد نیازمند بهبود را اولویت بندی کند.

پس از جمع آوری داده‌ها، مشاوران و کارمندان از قالب‌های سفارشی برای بروز رسانی داده‌ها و اطلاعات استفاده کردند. همچنین برای اطمینان از دقت کار، طرز استفاده صحیح از برنامه به کارکنان و کارمندان آموزش داده شد.

علاوه بر این خطوط شمالی برای کمک به کارکنان نقشه‌هایی داخلی جهت دسترسی به نرم افزارها طراحی کرد که به وسیله آن‌ها کارکنان به سادگی و به سرعت به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

اکنون دپارتمان‌های شهر Bennett به سادگی به این ابزارها دسترسی دارند و می‌توانند تغییراتی که لازم است را لحاظ کنند.

برنامه دسترسی پذیری به پیاده رو به روز می‌شود

پیاده‌روها باید برای همه چه افراد سالم چه معلول، در دسترس و ایمن باشند. به همین دلیل pathVu در حال ایجاد نقشه جهانی پیاده‌روها ، مسیرها و مسیرهای پیاده‌روی برای بهبود دسترسی و قابلیت پیاده‌روی است. برنامه مسیریابی شرکت pathVu که در تلفن‌های هوشمند کار می‌کند، به عابران کمک می‌کند که خطرات و موانع پیاده‌روها را شناسایی کند. به عنوان مثال به کاربران معلول با صندلی چرخدار با کمک شاخص دسترسی به مسیر RAI کمک می‌کند که مسیرهای بی خطر و با شرایط مناسب پیاده روی را پیدا کنند.

برنامه مسیریابی pathVu از نقشه‌های واقعی و برگرفته از داده برای کمک به عابران پیاده از همه توانایی‌ها استفاده می‌کند تا از موانع و خطرات پیاده‌رو دور شوند.

داده‌های به کار رفته در برنامه با PathMet جمع آوری شده است، دستگاهی مجهز به سنسورهایی که شرایط پیاده رو را ثبت می‌کند و مواردی مانند خطرات ناگهانی، سطوح ناهموار و عرض مسیر را مشخص می‌کند. این داده‌های جغرافیایی به همراه عکس به شهرها اطلاع می‌دهد که چه مکان‌هایی از لحاظ استاندارد کیفی شهروندی مشکلاتی دارند و به آن‌ها کمک می‌کنند که برای بهبود این زیر ساخت‌ها اولویت بندی‌هایی ایجاد کنند.
شرکت pathVu به همراه Chetu به دنبال راه‌هایی برای بهبود این اپلیکیشن بود. بنابر این با شرکت‌هاییiOS و Android به همکاری پرداخت. شرکت Chetu که شرکت توسعه دهنده نرم افزاری است درصدد بهبود GPS شرکت pathVu برآمد که به وسیله بهبود آن میزان کاربران بیشتری را به خود جذب کند.

در این اپلیکیشن مسیریابی بر اساس کوتاهترین مسیر نیست بلکه براساس توانایی و شرایط کاربر است. علاوه بر این برنامه می‌تواند بر اساس علایق کاربران تنظیم شود.

نقشه‌های وب برای جلوگیری از آسیب رساندن به خطوط آب

در شهر Loudoun ایالت Virginia در حدود 40 مایلی غرب Washington DC ، بیش از 80،000 خانوار خدمات آشامیدنی و فاضلاب خود را از Loudoun Water دریافت می‌کنند. این تاسیسات بیش از 1250 مایل خط لوله انتقال آب و بیش از 950 مایل خط لوله سیستم جمع آوری فاضلاب در اختیار دارد.

Mark 811 کارمندان و پیمانکاران را قادر می‌سازد تا از نقشه‌های وب برای شناسایی محل تاسیسات زیرزمینی و تولید آن‌ها استفاده کنند.

Loudoun Water به طور مستمر با شیوه‌های مختلف از آسیب رسیدن به زیرساخت‌های زیرزمینی جلوگیری می‌‌کند و با انجمنی جهت اطمینان از ایمنی تاسیسات زیر زمینی همکاری دارد. سیستم تماس 811 برای ایمنی و جلوگیری از آسیب بسیار مهم است و به ساکنان و مشاغل این امکان را می‌دهد که قبل از شروع پروژه حفاری با این شماره تماس بگیرند تا به تجهیزات زیرزمینی آسیبی نرسانند.

Loudoun Water برای نیازهای قبل از حفر از Web AppBuilder for ArcGIS widget به نام Mark 811 استفاده می‌کند که روی موبایل و وب در درسترس است و به کارمندان و پیمانکاران این امکان را می‌دهد تا از طریق نقشه‌های وب مکان تاسیسات را شناسایی کنند.

به وسیله Mark 811 ، اکنون کارگران میدانی Loudoun Water ازطریق دستگاه‌های تلفن همراه خود برای مستند سازی کار استفاده می‌کنند و با افزایش قدرت GIS شرکت روش‌های استانداردی برای تولید و ارسال نمونه‌ها ایجاد شده است.

Celine Yang تحلیلگر GIS در Loudoun Water گفت: «رویكرد Web AppBuilder widget انتقال تجارب و كاركردهای كاربردی به ذینفعان است.»

شهر با کمک GIS مسیر روشن روبه جلو را دنبال می‌کند

شهر Griffin، بخشی از Atlanta ، Georgia ، کلان شهری است که سال‌ها است از ArcMap و ArcGIS Server برای برنامه ریزی و بهبود مدیریت دارایی‌های خود استفاده می‌کند. برای بهبود عملکرد شهر به سمت استفاده از ArcGIS Pro و ArcGIS Enterprise رفت که در این راستا ازمتخصصان GIS و IT راهنمایی گرفته شده است.

شهر Griffin ، Georgia، با پیاده سازی Survey123 برای ArcGIS توصیه هایی را از انجمن eGIS به اجرا در آورده ‌است.

برای مشاهده روند فعلی شهر در فناوری Esri و مشاهده ArcGIS Pro و ArcGIS Enterprise لازم بود، یک نقشه راه فضایی را برای شهر ایجاد کرد.

Tripp Corbin ، مدیرعامل انجمن eGIS گفت: «در طی مصاحبه‌ها، دریافتیم که مشتریان از محصولاتی که از بخش GIS دریافت می‌کردند، بسیار خرسندند، اما مطمعن بودند که این امر امکان پذیر است. تیم GIS و مدیران دپارتمان‌های شهر نیز متوجه شدند که می‌توانند کارهای بیشتری با GIS انجام داد. آن‌ها از امکانات جدید مانند ArcGIS Pro ، ArcGIS Enterprise و ArcGIS Online برای بهبود فعالیت‌های روزانه استفاده کردند و هیجان زده هستند. این پشتیبانی برای رشد و موفقیت سیستم اطلاعات جغرافیایی در شهر حیاتی است.»

eGIS تمام اطلاعات جمع آوری شده را تدوین و تجزیه و تحلیل کرده تا سبب بهبود نقشه راه و اولویت‌های مورد نیاز شهر را برای اجرای موفقیت آمیز ArcGIS Pro ، ArcGIS Enterprise و ArcGIS Online شود.

Brian Haynes، مدیر GIS شهر Griffin گفت: «نقشه راه جغرافیایی که از eGIS دریافت کرده‌ایم، راه روشنی در پیشرفت و پیاده سازی محصولات و فناوری‌های جدید از Esri فراهم کرده است. ما احساس می‌کنیم هم اکنون پاسخ بسیاری از سوالات اولیه را می‌دانیم.»

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : ندا رفیعی

کد مطلب : 99042801

مشاهده تازه‌های دیگر