کاربردهای GIS – شماره 15

Managing Data Geospatially Makes Pipeline Operator More Efficient

شرکت Crestwood با کاربرد افزونه ArcGIS Pipeline Referencing مدیریت بهتری درباره خطوط لوله آب شهر تگزاس انجام می دهد.

شرکت Crestwood Equity Partners LP یک اپراتور میانجی برای خطوط لوله‌ها در شهر تگزاس است که طیفی از خدمات از جمله ذخیره، انتقال، بازاریابی و تهیه و تدارکات را برای گاز طبیعی، گاز طبیعی مایع، نفت خام و آب‌های تصفیه شده را ارائه می‌دهد. این شرکت در حدود 2300 مایل خط لوله را بر روی ساحلی در مجاورت آمریکا راه اندازی کرده و تمامی این خدمات را در کنار تعهد در ایمنی و پایداری تأمین کرده است.

کلید عملیات موفق روز به روز این مجموعه، نگهداری و مدیریت داده‌ها است. با این حال داشتن سه پایگاه داده منفصل، کار را برای این شرکت سخت ‌تر می‌کرد. بنابراین تیم GIS مربوطه بر آن شدند تا یک پایگاه داده‌ای جدیدی به نام ArcGIS Pipeline Referencing extension را از راه ادغام کردن سه پایگاه داده شرکت Crestwood پیشین ایجاد کنند تا در آن، اداره و ویرایش کردن اطلاعات بهتر انجام گیرد.

چگونه مدیریت داده را به شکلی یکنواخت‌تر ایجاد کنیم

شرکت Crestwood به منظور پشتیبانی از عملیات خط لوله‌ها، داده‌های گوناگونی شامل وقایع در طول خط لوله‌ها مانند راه‌ها و گذرگاه‌های عبور آب و همین‌ طور جزئیاتی در مورد موقعیت مکانی آن‌ها را جمع ‌آوری می‌کند. این داده‌ها به شرکت در مدیریت نصب و نگهداری خط لوله و همچنین خطرات زیست محیطی و جمعیتی کمک می‌کند. ساده سازی مدیریت داده، اولویت اصلی برای بهبود بهره‌ وری عملیاتی بود، زیرا شرکت دفاتر میدانی بسیاری در سرتاسر آمریکا داشت.

این شرکت به منظور جمع ‌آوری پایگاه داده خود به دنبال پیاده سازی مدل داده‌ای پایگاه داده زمین‌شناسی است که شامل پیاده‌ سازی مکانی خط لوله استاندارد داده باز (PODS) بوده و در واقع نوعی پایگاه داده‌ای است که تنها برای مدیریت داده‌های خط لوله طراحی شده است. تیم مربوطه همچنین نیازمند یک ابزار سازگار برای کار با PODS بود، که بتوان با آن مدیریت ویرایش و بهبود بخشیدن اطلاعات را انجام داد.

داده‌هایی که شرکت Crestwood برای پشتیبانی از عملیات خط لوله جمع آوری می‌کند ، اکنون از یک راه حل مدیریت می‌شود.

Craig Hawkins مدیر اطلاعات دارایی و GIS  گفت: «هر اپراتور باید، اینکه چه طور داده‌هایشان را ذخیره می‌کنند و این امر با چه ابزارهایی جهت تعامل با داده‌ها به کار گرفته می‌شود و همین طور ارائه گزارش از تمامی این عملکردها را در سرتاسر سازمان خود انتخاب کند این امر در درجه اول نیازهای عملیاتی را پشتیبانی و همینطور الزامات نظارتی را برطرف می‌نماید. بنابراین ما به راهی به منظور یکپارچه ‌سازی داده‌ها نیاز داشتیم.»

شرکت Crestwood روش ArcGIS Pipeline Referencing را به منظور تکمیل PODS (خط لوله استاندارد داده باز) و کمک به ویرایش داده‌ها برگزید. افزونه ArcGIS Pipeline Referencing که برای ArcGIS Pro و ArcGIS Enterprise است؛ اجازه ادغام و یکپارچه ‌سازی داده‌ها را از شبکه‌های سیستم ارجاعی خطی چندگانه (LRS) می‌دهد، بنابراین مدیران داده‌ها، می‌توانند دید همه جانبه‌ای از خطوط لوله‌ها را بدست آورند.

یک انتخاب اقتصادی امن و انعطاف‌پذیر

زمانی که شرکت Crestwood به پایگاه داده PODS در سال 2017 انتقال یافت، تیم GIS به طور همزمان ابزارهای ArcGIS Pipeline Referencing را اجرا کرد.

Heidi Shannon ناظر سازه‌ها، ثبت‌ها و داده‌ها در شرکت Crestwood بیان کرد: «پس از ارزیابی بسیاری از گزینه‌های نرم افزار مدیریت داده‌های خط لوله؛ ما تصمیم گرفتیم نرم افزار ArcGIS Pipeline Referencing را اجرا کنیم. خط اتصال بصری و ادغام بستر GIS موجود شرکت، اجازه اجرایی بدون مشکل را به ما داد.»

همچنین استفاده از ArcGIS Pipeline Referencing یک حس مالی را برای شرکت به وجود آورد. به سبب آن‌ که تنها یک نفر از اعضای هفت نفره گروه Hawkins ، در پست ویرایشگر اصلی تعیین شده بود، بنابراین شرکت قادر بود تنها با خرید یک گواهینامه با قیمت مقرون به صرفه‌ای، کلیه نیازهای خود را تأمین کند.

شرکت Crestwood به سبب انعطاف ‌پذیری این افزونه آن را برگزیده است. Hawkins افزود: «با نرم‌افزارهای سایر ارائه دهندگان، ممکن است داده‌های شرکت به یک مدل داده‌ای اختصاصی قفل شود، در حالی که با بهره از افزونه ArcGIS Pipeline Referencing، گروه می‌تواند هر نوع مدل داده‌ای مد نظر خود را انتخاب کند.» علاوه بر این، Hawkins دوست دارد که بتواند مستقیم از یک پایگاه داده جغرافیایی کار کند و او چنین اظهار داشت که ابزارهای این بخش برای استفاده ساده هستند.

Hawkins و گروه GIS مربوطه به همراه تیم محصول Esri و یک فروشنده ثالث در طول تمامی آزمایشات و تکمیل مرحله به صورت نزدیک با هم کار می‌کردند و آن‌ها در این راستا کمک و راهنمایی می‌گرفتند. طی مدت زمانی در حدود شش ماه، گروه مربوطه، ArcGIS Pipeline Referencing را در یک محیط توسعه آزمایش کرده و قبل از اینکه راه حل بیان شده به تولید بیانجامد، آن‌ها انواع گوناگون کارها را امتحان کردند.

اکنون داده‌ها برای مدیریت، اشتراک‌گذاری و استفاده، آسان است

در حال حاضر اجرای ArcGIS Pipeline Referencing در شرکت Crestwood بهبود یافته است، زیرا داده‌ها در یک مکان ذخیره شده‌اند و اطلاعات به آسانی در کل سازمان می‌تواند به اشتراک گذاشته شود.

Hawkins به یاد آورد که: «ما تعدادی جریان‌های کاری داشتیم که کارآمد نبودند. اینکه همه چیز را در یک مکان داشته باشی فوق‌العاده مفید است. ما به طور کلی افزایش بهره‌ وری داشته‌ایم زیرا که قادر هستیم به آسانی پایگاه داده‌ها را از یک مکان به جای سه مکان مدیریت و گزارش کنیم.»

کارکنان در این شرکت به دلیل وجود امکانات متنوعی که این افزونه ارائه می‌دهد که شامل رابطی ساده برای استفاده، بسیار مشتاق هستند.

بر طبق گفته Hawkins همه ابزارها در رابط کاربری کاملاً ساده هستند و نسخه ‌سازی به ما این امکان را می‌دهد تا مدیرت داده‌های خود را پیگیری کنیم. ما قادریم ویرایش‌های خود را در یک نسخه بسازیم و پیش از ارسال و تطبیق دادن به پایگاه داده، تضمین و کنترل کیفیت را انجام می‌دهیم.

داده‌ها زمانی که با نرم ‌افزار منتشر می‌شوند، سریعاً در محیط GIS شرکت در دسترس هستند. این دسترسی هرگونه خدمات نقشه را شامل می‌شود. همینطور ذینفعان داخلی یعنی کسانی که از برنامه شبکه شرکت استفاده می‌کنند، می‌توانند تقریباً این داده‌ها را مستقیماً مصرف کنند.

همچنین Hawkins خوشحال هست که افزونه ArcGIS Pipeline Referencing، تیم را قادر می‌سازد تا مطابق با اداره ایمنی خط لوله و مواد خطرناک (PHMSA) و نهاد نظارتی که بر روی خط لوله‌ها نظارت دارد، عمل کنند. این بدان معنی است که تیم قادر است همه این فناوری ArcGIS و همچنین سوابق مدارک، داده‌ها و نرم‌افزار را بدون کمک شخص ثالث مدیریت کند.

Hawkins توضیح داد: «شرکت نرم‌افزاری Esri (شامل ArcGIS Pipeline Referencing) به ما این امکان را داده است که سوابق موجود را به ویژگی‌های موجود در پایگاه داده وصل کنیم، بنابراین داده‌ها به آسانی در فرمت‌های مختلف در دسترس هستند مانند برنامه‌های شبکه.»

این امر نیازهای PHMSA از جمله قابل ردیابی بودن، مورد تأیید و تکمیل بودن داده‌های ویژه و سوابق مرتبط با آن‌ها است را پاسخگو می‌باشد.

Hawkins بیان کرد: «انتشار داده‌هایمان از طریق برنامه شبکه، به ذینفعان مختلفی اجازه تعامل مؤثر با داده‌ها را داده است. ما بازخوردهای مثبتی را از طرف ذینفعان در سراسر شرکت شنیده ایم.»

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : احسانه مصدق

کد مطلب : 99051301

مشاهده کاربرد‌های دیگر