کاربردهای GIS – شماره 17

Identifying the Most Valuable Parcels to Protect with ArcGIS

شناسایی ارزشمندترین قطعات زمین برای محافظت با ArcGIS

یک سازمان حفاظت از اراضی در Ohio نیاز داشت تا بخش های زمین را شناسایی و الویت بندی کند تا به شهرها و مناطق ساحلی کمک کند، تولید کشاورزی را ارتقا داده و پراکندگی زیستگاه‌ها را کاهش دهد.

سازمان TVCT برنامه ریزی‌های زیست محیطی با تلاش برای حفظ همیشگی زیستگاه‌ها، فضاهای باز و مناظر پویا پیاده سازی کرده و با استراتژی‌هایی مانند تسهیلات حفاظت که طبق آن محدودیت‌هایی دائمی برای محافظت از ارزش‌های طبیعی وجود دارد، از آن‌ها محافظت کرده است.

مدیران وظیفه دارند مناطق با ارزش اکولوژی بالا را در اولویت قرار دهند و در این راه از ابزار اولویت بندی استفاده کرده تا مبتنی بر داده ها تصمیم گیری کنند.

عکس فوق اولویت بندی بخش‌ها برای حفاظت را نشان می‌دهد. (جنوب غربی Ohio)

TVCT

این مرکز در سال 1993 تاسیس شد، در ابتدا هدف آن زیستگاه‌های ساحلی و زمین‌های کشاورزی در جنوب غربی Ohio بود. هدف کلی آن اجرای امنیت گسترده در فضاهای باز، حوضه های آبخیز و اجتماعات برای نسل‌های حال و آینده می‌باشد.

یک دانشجوی خانم با استفاده از نرم افزار Model builder شرکت Esri یک ابزار اولویت بندی ایجاد کرد و باعث شد TVCT هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کند.

جدول ۱- نوع داده‌ها، منبع و مقیاس برای هر مدل فرعی معیارهای حفاظتی

ایجاد مدل اولویت 

ابزار محافظت از اولویت های زمین (LPPM) از Model builder در برنامه Arc Map استفاده می‌کند تا مناطقی از زمین‌های مناسب برای حفاظت را شناسایی کند.

TVCT سه معیار مهم ارزشیابی دارد : حضور جریان‌ها ، مجاورت با منطقه‌های حفاظت شده و حضور مطلوب پوشش زمین / کاربری اراضی

بودجه TVCT محدود است و از منابع عمومی مانند بانک ملی اطلاعات پوشش زمین و بانک ملی اطلاعات هیدروگرافی برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند.

گردش کار بصری ساخت مدل حفاظت از اولویت زمین.هر زیر مدل یک معیار حفاظت فردی را ارزیابی می‌کند و یک زمینه در جدول ویژگی مجموعه داده بسته با امتیاز حضور ایجاد می‌کند.

Model builder به عنوان یک راه حل مفید

این ابزار به دلیل متنوع بودن آن به عنوان بستر اصلی برای تجزیه و تحلیل و دستکاری داده‌ها انتخاب شده است، به طور کلی زمان و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و انعطاف پذیر است، همچنین ویرایش آسان و ساده سازی اتوماسیون از ویژگی‌های آن است و همچنین می‌تواند معیارها را به صورت جداگانه و مشترک ارزیابی کند.

این عکس مربوط به زمین کشاورزی در جنوب غربی Ohio است که تحت تسهیلات حفاظت شده محافظت می‌شود.

زیرمجموعه های ملاک حفاظت فردی 

هر معیار برای شناسایی پتانسیل‌های بخش‌ها توسط مدل‌های فرعی اداره می‌شود. به عنوان مثال در یک منطقه مورد مطالعه وجود یک جریان یک مدل فرعی است که در صورت وجود به آن نمره 100 می دهیم و اگر در منطقه ای جریان عبور نکند نمره صفر می‌گیرد.

این عکس بخشی از تالاب‌ها و زمین‌های کشاورزی در جنوب غربی Ohio است که محافظت می شود.

مدل نهایی و نتایج 

تجزیه و تحلیل نهایی یک field به داده‌ها اظافه می‌کند تا آن‌ها را بر اساس اولویت امتیاز بندی کند. امتیازها از 0 تا 100 است و 100 نمایان گر مطلوب ترین زمین برای حفاظت و صفر کمترین می‌باشد.

رویکرد منفعل به رویکردهای برنامه ریزی فعال 

با استفاده از LPPM ، TVCT می‌تواند داده‌های منابع آزاد را تجزیه و تحلیل کرده و اکوسیستم‌های در معرض خطر را شناسایی کند.

چون بودجه محدود است TVCT باید بخش‌هایی که بیشترین مزیت زیست محیطی را دارند انتخاب کند و در نهایت با UAS نقشه برداری هوایی و شاخص های پوشش های گیاهی آن بخش را بدست آورد.

آینده استفاده از LPPM 

با پیشروی ، TVCT قصد دارد تا از LPPM به عنوان ابزاری برای شناسایی مناطق زیستگاهی که میزبان گیاهان و جانوران حیاتی و یا در معرض خطر هستند، استفاده کند و در این راه TVCT با انعطاف پذیری خود و LPPM با خاصیت نمایش بصری خود جامعه و پشتیبانی مالی را به کمک بیاورند.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : سید سینا علم الهداء

کد مطلب : 99051301

مشاهده کاربرد‌های دیگر