کاربردهای GIS – شماره 18

How GIS Can Help Leaders Achieve Equitable, Speedy Vaccine Distribution

توزیع منصفانه واکسن COVID19 به کمک ArcGIS survey123  

در اين مقاله دکتر Geraghty به بررسي توزيع واکسن به کمک GIS می‌پردازد.

در مرحله نخست فرآیند توزیع واکسن اولویت‌ بندی می‌شود. ابتدا واکسن‌ بر روی کادر درمان و افرادی که در تماس مستقیم با مبتلایان باشند، محدود می‌شود. مرحله بعدی افرادی که شغلشان در اداره جامعه اهمیت دارد مثل پرسنل اورژانس و انتظامی، کارکنان بسته ‌بندی و توزیع مواد غذایی، معلمان و کارکنان مدرسه

گروه بعدی کسانی هستند که در معرض خطر بالای بیماری‌های شدید یا مرگ از COVID19 قرار دارند؛ مثل خانه‌های سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند مثل چاقی، سرطان و دیابت، و بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر.

گروه سوم در اولویت ‌بندی، افرادی هستند که در معرض خطر بالای ابتلا و انتقال ویروس قرار دارند مثل افراد بی‌خانمان، دانشجویان کالج و زندانیان

نقشه تراکم نقطه‌ای، روشی مفید برای نشان دادن دسته بندی جمعیت‌های مختلف است که به دست اندرکاران برنامه ریزی دیدی روشن برای رویکردی مشابه جهت تهیه نقشه گروه‌های دارای اولویت برای هر مرحله از واکسیناسیون COVID۱۹ می‌دهد.

جمعیت‌های ویژه‌ای وجود دارند که باید در گام بعدی مورد حمایت قرار گیرند، مانند افرادی که در جوامع روستایی دسترسی مناسبی به مراکز بهداشت ندارند، افراد معلول، افراد تحت پوشش بیمه قرار ندارند، افرادی بی‌خانمان و افرادی که دسترسی کم‌تری به واکسیناسیون دارند.

برای مصونیت در برابر COVID19 به دو دوز نیاز است. با این حال، زمان بین دوزهای مختلف برای هر کاندیدای واکسن متفاوت است. بنابراین، ضروري است بدانيم که چه کسی اولین دوز واکسن را دریافت کرده‌ است و چه واکسنی دریافت کرده‌ است و چه زمانی باید دوز دوم را دریافت کند.

بنابراين دولت‌ها به یک سیستم جمع‌آوری اطلاعات دقیق و سریع نیاز خواهند داشت که اطلاعات واکسیناسیون همراه با بارکد شناسایی یا ویال واکسن ثبت کند. سیستم جمع ‌آوری اطلاعات باید همگام با روند سریع واکسیناسیون پیش رود و از ردیابی تامین واکسن، تاریخ انقضا و هر گونه رویداد بالقوه مضر حمایت کند. مسئولان علاوه بر ردیابی تامین واکسن، باید فهرستی از تجهیزات حفاظت فردی پرسنل بهداشتی و کیت‌های واکسیناسیون (‏سوزن، سرنگ، پدهای الکلی) ‏تهیه کنند. ​

ArcGIS survey123 گزینه ای آسان برای جمع ‌آوری داده‌ها از یک گوشی هوشمند یا تبلت است. برای جمع‌ آوری داده‌ها در مورد بستری شدن و پرسشنامه‌های PPE، این برنامه می‌تواند واکسن‌ها را ردیابی کند و بارکدها را بخواند. ​​​​​تمام داده‌های جمع‌آوری‌ شده می‌توانند با استفاده از نسخه تحت وب به طور مداوم وضعیت کاربران را بروزرسانی می‌کند.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

کد مطلب : 99080601

مشاهده کاربرد‌های دیگر