کاربردهای GIS – شماره 19

Business Risk in Focus as COVID-19, Climate Change Threaten

کاربرد GIS در تعیین خطر تغییرات اقلیمی به عنوان یک تهدید برای مشاغل با تمرکز بر Covid-19

در اين مقاله Maya Nolan با کمک تکنیک‌های مکان محور به تعیین ریسک ناشی از تغییرات اقلیمی مشاغل می‌پردازد.

در طول دوره بیماری همه‌گیر COVID19، مدیران مشاغل از فناوری مکان یابی برای ارزیابی ریسک کوتاه‌ مدت و ادامه عملکرد استفاده کرده‌اند. اکنون از همان فناوری برای مواجهه با یک خطر بزرگ بلندمدت به نام تغییرات اقلیمی استفاده می‌کنند.

همه‌گیری COVID19 ثابت کرده که مشاغل علاوه بر استفاده از داده‌های مکانی، می‌توانند از بروز اختلال گسترده جلوگیری کنند. در فروشگاه Bass Pro، یک real-time dashboard، شفافیت داده‌ها را در مورد ریسک کسب ‌و کار نشان می‌دهند و منجر به تصمیمات بهتر و سریع تر در زمان عدم قطعیت می‌شوند.

سازگاری ریسک شرکت‌ها با بررسی موقعیت مکانی

پیامدهای افزایش دما در حال حاضر در طوفان‌های مکرر و کمتر قابل‌ پیش‌بینی، افزایش سطح آب دریا و خطرات دیگر احساس می‌شود. 

در سراسر جهان، جوامع ساحلی به دلیل تغییرات آب و هوایی مجبور به مقابله با افزایش آب‌های اقیانوس شده‌اند. حوادث شدید آب و هوایی باعث تخریب خانه‌ها، شرکت‌ها، جاده‌ها و پل‌ها شده‌ است. شرکت‌های فعال در آن مکان‌ها با اختلالات و بی‌نظمی‌هایی مواجه شده‌اند و در کنار شهرداری‌ها، به طور فعال به دنبال راهبردهای انعطاف‌پذیر، استفاده از اطلاعات مکانی برای اندازه‌گیری ریسک کسب‌ و کار و اولویت ‌بندی اقدامات هستند.

AT&T با آزمایشگاه Argonne National برای ارزیابی و پیش بینی اختلالات ایجاد شده در 30 سال آینده در جنوب شرقی ایالات متحده همکاری کرد. این کار پیشگام با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و فناوری مکان یابی برای تعیین ریسک انجام شد.

ریسک کاهش منابع

مشاغلی که برای محصولات یا خدمات خود به منابع طبیعی متکی هستند، با این درک فزاینده روبرو هستند که عرضه در حال کاهش است و تغییرات اقلیمی ممکن است این کاهش را تسریع کند.

شرکت Coca-Cola با توجه به این که آب ماده اصلی بسیاری از محصولات شرکت است، به کیفیت آب و در دسترس بودن آن متعهد شده ‌است. شرکت‌هایی که مواد لازم را از تولیدکنندگان دریافت می‌کنند، پایداری را دو برابر کرده، به کشاورزان در افزایش بهره‌وری، کاهش آسیب به اکوسیستم‌های طبیعی و کاهش خطر از بین بردن منابعی که مشاغل به آن‌ها وابسته هستند، کمک می‌کنند. در هر دو مورد، اطلاعات مکانی که با ‏GIS ‏کار می‌کنند، به مشاغل کمک می‌کنند تا دیدگاه بلند مدت تری داشته باشند.

از آنجا که منابع باد و خورشیدی در حال حاضر برای تولید انرژی اغلب ارزان تر از سوخت‌های فسیلی هستند، اقتصاد به سمت رویکردی دوستانه تر با محیط‌ زیست حرکت کرده‌ است. چندین شرکت بزرگ تاسیساتی و انرژی متعهد شده‌اند تا سال ۲۰۵۰ عاری از کربن باشند. اطلاعات مکانی با پاسخ به سوالاتی مانند اینکه کدام مکان‌ها کم‌ترین هزینه توسعه و بیشترین بازده را برای پروژه‌های انرژی تجدید پذیر دارند، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد. 

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

کد مطلب : 99083001

مشاهده کاربرد‌های دیگر