کاربردهای GIS – شماره 2

Noxious Weed Removal with Real-Time Data

حذف علف‌های هرز سمی با داده‌های زمان واقعی

با استفاده از ArcGIS QuickCapture ، شهرستان King، واشنگتن ، اطلاعات مربوط به گیاهان تهاجمی را بهبود می بخشد

حفظ اکوسیستم منحصر به فرد شهرستان King، واشنگتن به برنامه های اختصاصی و متناسب نیاز دارد. در این منطقه علف‌های هرز سمی، زیستگاه‌های این منطقه را تهدید می‌کند و باعث می‌شود که میلیون‌ها دلار هزینه برای تولید محصولات کشاورزی از بین رفته دارد و به محیط زیست آسیب برساند.

در سال 1996 شهرستان King برنامه ای به منظور کنترل علف‌های هرز ارائه نمود که به موجب آن اثر این گیاهان سمی کم شود که این برنامه شامل به کارگیری گیاهان گره خورده می‌شود که از این شهر می‌گذرد. این گیاهان بر مناطق ساحلی تاثیر می‌گذارد و زیستگاه‌های آن منطقه را کاملاً تغییر می دهد.

به گفته‌ی Sesha Shaw متخصص ارتباطات شهرستان King، این گیاهان گره خورده تاثیر اکلوژیکی عمده‌ای بر گیاهان و رودخانه‌ها دارد و تنوع را برای پرندگان، حیات وحش بومی و زیستگاه ‌های گیاهان بومی کاهش داده است.

کارمندان این پروژه با آژانس‌های خصوصی و مالکان زمین در زمینه تشخیص و پیشگیری، انجام آموزش‌های عمومی و انجام بررسی‌های مهم میدانی با یکدیگر همکاری می کنند. جمع آوری داده‌ی میدانی برای ردیابی و کاهش علف‌های هرز سمی ضروری است که بدین منظور از فرم‌های کاغذی استفاده کردند. اما در ماه جولای سال 2018، این شهر برنامه جدید ArcGIS QuickCapture را اجرا کرد که به کاربران امکان می دهد مکان‌ها، عکس‌ها و سایر ویژگی‌های موجود در میدان را ثبت کرده و در همان موقع به دفتر کار ارسال نمایند.

فرآیند وقت‌ گیر و پر تحرک

طبق گفته Sowers ، کارکنان میدانی مناطق بزرگ را کنترل می کنند و وظیفه ردیابی مکان‌های دقیق علف‌های هرز را برای نظارت بر پیشروی دارند. آن‌ها در بازرسی مناطق تحت نظر خود، توجه می کنند که آیا علف هرز در طول زمان کاهش می یابد یا نه.

برای انجام این کار، کارکنان از فرم‌های کاغذی برای ثبت داده‌ها و یادداشت‌برداری در مورد نقاط هجوم علف هرز استفاده می‌کردند. پس از انجام کار میدانی، متخصصان علف هرز این یادداشت‌های کاغذی را با داده‌های GPS دانلود شده در دفتر ترکیب کردند و به طور دستی اطلاعات حاصل را به یک پایگاه اطلاعاتی زمینی وارد کردند. علاوه بر این، کارکنان مسئول ثبت دستی ویژگی‌های روی کارت‌هایی بودند که نقاط GPS را دریافت می‌کردند و در پایان فصل علف‌های هرز در پاییز پردازش می‌شدند. سپس متخصصان تمام این داده‌ها را وارد ArcGIS Desktop کردند تا بتوان آن را نقشه‌برداری، تجزیه و تحلیل کرد و به اشتراک گذاشت. هر نقطه باید به طور دستی با داده‌های ویژگی به روز می‌شد.

کارکنان این فرآیند را وقت گیر و پر زحمت توصیف کردند. و از آن جا که پردازش دستی بسیار مورد نیاز بود، این به این معنی بود که اطلاعات بلافاصله در دسترس نبودند، و به اشتراک گذاری به موقع آن‌ها دشوار است.

کارکنان برنامه نیاز به روشی برای ساده کردن جمع‌آوری داده‌های میدانی، حذف ورود داده‌های دستی، بهبود دقت داده‌ها، و کاهش زمان لازم برای پردازش اطلاعات نیاز داشتند. ​

کارمندان  ArcGIS QuickCapture  را امتحان کنند

برای ساده سازی جمع آوری داده‌های میدانی، کارکنان پروژه‌ی کنترل علف‌های هرز سمی به دنبال راه حلی بودند که مبتنی بر برنامه، GPS و در دسترس در دستگاه‌های دستی باشد. این تیم ArcGIS QuickCapture را انتخاب کرد، برنامه ای که می تواند به کارکنان کمک کند تا گزارش میدانی را بهبود ببخشند، اطلاعات را همان موقع برای مشاهده و تحلیل فوری ارسال کنند و بر پیشرفت نظارت نمایند.

در سال 2018 ، کارکنان نرم افزار ArcGIS QuickCapture به مدت چند روز به طور آزمایشی موقعیت و مکان گیاهان گره خورده را ردیابی کردند. آن‌‌ها با 15 نفر کار خود را شروع کردند و چنان در جمع آوری اطلاعات توسط ArcGIS QuickCapture اطمینان داشتند که در پایان با استفاده از این نرم افزار کار خود را پایان دادند.

اجرای ArcGIS QuickCapture و روند آموزش این برنامه ساده می‌باشد.کارکنان میدانی قبلاً از آیفون‌ها به منظور جمع آوری اطلاعات استفاده می‌کردند؛ بنابراین این برنامه بدون نیاز به تجهیزات اضافی به دستگاه‌های فعلی آن‌ها اضافه شده است.

افزایش دقت با گرفتن و انتقال داده زمان واقعی

از زمان استفاده از ArcGIS QuickCapture، برنامه‌ی کنترل علف‌های هرز پیشرفت چشمگیری در فرآیندهای کاری در داخل و خارج از دفتر داشته است.

تغییر از پردازش دستی به انتقال داده در زمان واقعی جریان کار تیم را کارآمد کرد. این برنامه زمان پردازش را 90 درصد کاهش داده است که به معنی روزها و هفته‌ها صرفه‌جویی در زمان است و در نتیجه کارکنان وقت بیشتری برای تمرکز بر روی پروژه‌های دیگر دارند.

به گفته‌ی Harkeerat Kang ، متخصص در زمینه‌ی GIS، در این برنامه، جمع آوری داده‌ها و دستیابی به اطلاعات ساده شده است. Sowers افزود که سرعت جمع‌آوری داده‌ها به طور قابل‌توجهی با ArcGIS QuickCapture بهبود یافته‌است و اشاره کرد که کارکنان اکنون می‌توانند به سرعت نقاط داده‌ها را ثبت کنند. علاوه بر این، پرسنل حوزه دیگر نیازی به بردن دستگاه‌های خود به دفتر برای دانلود اطلاعات ندارند.

​Sowers گفت: «ArcGIS QuickCapture ما را قادر می‌سازد تا داده‌ زمان واقعی را به دست آوریم، زیرا ما مجبور نیستیم داده‌ها را از واحدها که یکی از بزرگ‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری زمان بوده‌اند، دانلود کنیم. آن و پس پردازش دستی داده‌ها کار اضافی بود که QuickCapture از آن خلاص شد.»

دقت داده‌ها نیز با ArcGIS QuickCapture بهبود یافته‌ است. Kang توضیح داد که با پایان فصل، به یاد آوردن تغییرات در داده‌ها دشوار بود یا این که بدانیم آیا در طول ضبط چیزی اشتباه شده‌ است. با این حال، با داده‌های زمان واقعی، کارکنان می‌توانند داده‌های جمع‌ آوری‌ شده را به سرعت بررسی کنند و در صورت نیاز در محل تغییراتی ایجاد کنند تا از صحت آن‌ها اطمینان حاصل شود.

همچنین انتقال داده در همان زمان باعث گردیده که پوشش میدانی بهبود یابد. به گفته Sowers‏، کارکنان تا پایان فصل نمی‌دانستند که چه مناطقی توسط کارکنان میدانی بازدید شده‌اند. در حال حاضر، کارکنان داده‌های لازم برای اطمینان از پوشش بهتر منطقه دارند و می‌توانند در زمان واقعی مکان‌هایی را ببینند که هنوز به بازدید در طول فصل نیاز دارند.

​همچنین ArcGIS QuickCapture داده‌ها را به صورت میزبانی شده که برای به اشتراک گذاری آماده است ارائه می‌دهد. در گذشته، برنامه کنترل علف هرز سمی شهرستان king داده‌های GPS را به صورت محلی جمع‌آوری، پردازش و ذخیره می‌کرد و سپس اطلاعات از طریق ایمیل برای درخواست‌کننده‌ها ارسال می‌شد. در حال حاضر، کارکنان این امکان را دارند که نقشه‌ها را با نماهای زنده به جای تصاویر ثابت ارسال کنند. ​

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : فهیمه معینی

کد مطلب : 98122601

مشاهده کاربرد‌های دیگر