کاربردهای GIS – شماره 3

App Gives Southern Californians Up-to-Date Air Quality Information

برنامه کاربردی موبایل اطلاعات به‌روز کیفیت هوا را به ساکنین کالیفرنیای جنوبی می‌دهد.

دانستن این که چه زمانی و کجا کیفیت هوا خوب، بد و جایی بین این دو برای ساکنین کالیفرنیای جنوبی حائز اهمیت است. در حالی که در ابرشهر لس آنجلس از دهه 1950 تا 1980 هوا پاک‌تر از آن بود، اما هنوز زمان‌ها و مکان‌هایی وجود دارد که هوشمندانه عمل می‌کنند و در خانه می‌مانند و از فعالیت شدید ورزشی صرف نظر می‌کنند.

امروزه با همکاری یک برنامه کاربردی جدید موبایل،‌ تنها با یک ضربه از بخش مدیریت کیفیت هوای ساحل جنوبی، می‌توان اطلاعات دقیق، به‌روز، مبتنی بر مکان کیفیت هوا را کسب کرد. این برنامه به‌ روز رسانی کیفیت هوا و اطلاعات مفید دیگری در شهرستان‌های اورنج، بخش‌های اصلی لس‌آنجلس، ریورساید، سن برناردینو از جمله دره کوچلا را ارائه می‌دهد.

نقشه‌ها بخش جدایی ناپذیر این برنامه هستند. افرادی که این برنامه را نصب می‌کنند، نقشه‌هایی که نشان دهنده اطلاعات کیفیت هوای روز جاری و روز بعد، موقعیت‌ ایستگاه‌های سوخت جایگزین برای مکان‌های انتخابی را پیدا می‌کنند و کاربران با فعال سازی ویژگی موقعیت جغرافیایی در برنامه، بیشترین اطلاعات کیفیت هوا را در شهر فعلی خود دریافت می‌کنند.

این برنامه برای دستگاه‌های اندروید، آیفون در دسترس است که شامل اطلاعات زیر است:

– خوانش ساعتی کیفیت هوای فعلی مبتنی بر مکان و نمایش بر روی نقشه رنگی کدگذاری شده.

– خوانش ساعتی شاخص کیفیت هوای فعلی و نمایش در شاخص کدگذاری رنگی متناظر.

– پیش بینی کیفیت هوای روز بعد.

– پس زمینه متحرک برای شرایط آب و هوایی فعلی.

– عمده آلاینده در هوا- ازن، ذرات معلق کمتر از 10 میکرومتر یا ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرومتر.

– دمای فعلی.

– نقشه ایستگاه‌های سوخت جایگزین براساس موقعیت و سوخت انتخابی (برقی، هیدروژن، گاز طبیعی پاک یا پروپان) به همراه مسیرهای رانندگی.

– شماره تلفنی برای گزارش مشکلات مرتبط با کیفیت هوا.

– هشدارها، اعلان‌ها و رویدادهای بخش مدیریت کیفیت هوای ساحل جنوبی.

بخش مدیریت کیفیت هوای ساحل جنوبی به عنوان مرکز کنترل آلودگی برای بخش‌های وسیع لس آنجلس، شهرستان‌های اورنج، سن برناردینو و ریورساید فعالیت می‌کند. این مرکز مسئول نظارت و کنترل منابع ساکن آلودگی هوا، از کارخانه‌های منطقه تا خشکشویی‌های محلی است. آتش سوزی اخیر هم مشکل آلودگی هوا را تشدید کرده است.

این مرکز مردم را در مورد کیفیت هوا در منطقه ۱۰،۷۴۳ مایل مربع که پوشش می‌دهد، آگاه می‌کند، دانستن چگونگی کیفیت هوا در هر روز مشخص و یا حتی ساعت برای تمامی ۱۷ میلیون نفر از ساکنان، به ویژه افراد مسن، کودکان و افراد با شرایطی مانند آسم یا مشکلات قلبی مهم است.

برنامه کاربردی دیداری لذت بخش

چندین سال قبل، بخش مدیریت کیفیت هوای ساحل جنوبی برای ایجاد یک نقشه مبتنی بر مرورگر از ArcGIS آنلاین برای نمایش شرایط کیفیت هوا استفاده کرد و با نسخه قبلی برنامه کاربردی تلفن همراه به طور سطحی کار کرده بود؛ اما هنگامی که Moskowitz Ron به عنوان دستیار مدیر عامل مدیریت اطلاعات در سال ۲۰۱۷ به میدان آمد (‏او اکنون معاون مدیر اجرایی و مدیر ارشد اطلاعات است)‏، او تصمیم گرفت با طراحی مجدد برنامه‌های تلفن همراه، از نظر تکنولوژیکی نسبت به قبل ارتقا یابد.

ساختن داده‌های قابل درک

نقشه‌ها در برنامه بخش مدیریت کیفیت هوای ساحل جنوبی و نقشه ArcGIS آنلاین از رنگ‌ها برای نمایش سطوح اطلاعات کیفیت هوا از لحاظ جغرافیایی استفاده می‌کنند. برای مثال، در یک روز در ماه ژوئن، نقشه هر دو شهرستان ریورساید و سن برناردینو به طور میانگین زرد رنگ بود، به این معنی که اطلاعات کیفیت هوا بین ۵۱ تا ۱۰۰ بود. با این حال، نقشه شرق دره گابریل در لس‌آنجلس، برای گروه‌های حساس نارنجی رنگ بود، یعنی این که اطلاعات کیفیت هوا در محدوده ۱۰۱ – ۱۵۰ قرار داشت.

این برنامه همچنین به کاربران اجازه می‌دهد یک یا چند منطقه موردنظر خود را برای پیگیری انتخاب کنند،‌ تنها با ضربه به آیکون اماکن در پایین صفحه و از علامت مثبت (‏+) ‏برای اضافه کردن یک مکان جدید یا با نام شهر یا کدپستی استفاده ‌کنند. کاربران همچنین می‌توانند هشدارهای کیفیت هوا را براساس سطح رنگی که در تنظیمات ترجیحات/اولویت هوایی انتخاب می‌کنند، تنظیم کنند. (سبز، زرد، نارنجی، قرمز، ارغوانی، و قرمزتیره)

در حالی که Moskowitz در گروه رهبری شناخته شد، اخیراً این برنامه کاربردی دو جایزه از سوی (GovTech and AT & T) برای نوآوری تکنولوژی در مقوله شهروندان دریافت کرد.

برنامه های آینده برای برنامه کاربردی شامل ساخت داده های اطلاعات کیفی هوا ریزتر در نقشه است؛ چیزی که ممکن است با افزایش سنسورهای بیشتر در جنوب کالیفرنیا امکان پذیر باشد.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : یلدا مهبدی فر

کد مطلب : 98122801

مشاهده کاربرد‌های دیگر