کاربردهای GIS – شماره 4

Serbian Petroleum Company Uses Enterprise GIS to Record and Manage Property

شرکت نفتِ صربستان از Enterprise GIS برای ثبت و مدیریت املاک استفاده می کند

صنعت نفت صربستان (NIS)، بزرگترین شرکت نفت در جمهوری صربستان است. این شرکت در سال 1949 به عنوان شرکت اکتشاف نفت تأسیس شد و تا به امروز فعالیت های خود در زمینه اکتشاف، پالایش، فروش و توزیع نفت گسترش داده است. شُعب این شرکتِ چند ملیتی در بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، مجارستان، رومانی، روسیه، کرواسی و آنگولا هستند.

تا سال 2009، شرکت NIS و دارایی های آن متعلق به دولت بود. در همان سال، دولت صربستان تصمیم گرفت بخشی از سهام خود را به فروش برساند. سهامدار اصلی NIS شرکت را مجدداً سازماندهی نمود و بخشی از این بازسازی ایجاد قسمت جدیدی به نام دپارتمان مدیریت املاک و مستغلات بود. اهداف اصلی این بخش جدید شامل ثبت مجدد حقوق مالکیتِ شرکت که پیش از این تحت نظارت دولت ثبت شده بودند و همچنین ثبت کلیه دارایی‌هایی که در املاک و مستغلات کاداستر صربستان پیش از این به ثبت نرسیده بودند، می‌شد.

به گفته Marko Maric رئیس بخش امور زمین در دپارتمان مدیریت املاک و مستغلات، با تغییر مالکیتِ شرکت، نیاز به انجام فرایندی بود که در طی آن حقوقِ دارایی های ثابت متعلق به NIS به طور رسمی نقشه برداری و ثبت شوند تا از کلیه دارایی‌های شرکت، صورتِ دقیقی به دست آید.

به همین دلیل، NIS در سال 2011، نسخه ArcGIS Enterprise را پیاده سازی نمود.

به طور معمول، شرکت های نفتی سیستم اطلاعات جغرافیایی خود را به منظور کمک به عملیات میدانی و حفظ امکانات یا مدیریت زیرساخت های خطوط لوله خود پیاده سازی می کنند اما در مورد شرکت NIS این کار به منظور ثبت حقوق مالکیت انجام شد.

از برنامه ساده یک تارنما تا فناوری هایِ کلیدی

ایده اصلی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی در NIS ایجاد برنامه ای بود که قادر باشد به این شرکت در ثبت دارایی‌هایش در دفاترِ رسمیِ اسناد ایالتی (REC) کمک کرده و کاراییِ خود را گسترش دهد. در سال 2011، NIS اقدام به توسعه یک برنامه وب سازمانی با نام GIS ODEON (در زبان صربی به معنای: ثبتِ دیجیتال همگانیِ دارایی‌های غیرمنقول) نمود.

در ابتدا، این نسخه تنها یک برنامه تارنمای کوچک بود که برای تصویرسازی دارایی‌ها بر روی نقشه استفاده می‌شد. در آن زمان، حدود 25 کاربر وجود داشتند که همگی آن‌ها در دپارتمان مدیریت املاک و مستغلات مشغول به کار بودند. اما از آن زمان تاکنون، موقعیت دقیق بیش از 25000 داراییِ ثابت از جمله قطعات زمین، ساختمان‌ها، تأسیسات تولیدی، چاه‌ها، خطوط لوله، خدمات رفاهی، مخازن، فضاهای اداری و آپارتمان‌ها از طریق پایگاه داده نقشه‌برداری و ثبت شده‌اند.

در طی 8 سال گذشته، با درکِ ارزش یکپارچه سازی و تجزیه و تحلیل داده‌هایِ تعیین مختصات شده و استفاده از آن به عنوان بخشی از فرایند تصمیم گیری، به کارگیریِ ویژگی‌های سیستم اطلاعات جغرافیایی و انواع مختلف پایگاه‌های داده جغرافیایی موجب تسهیل بسیاری از فرایندهای تجاری شده است. یافتن داده های مکانی در پروژه‌های کاری موجود نیز این برنامه سازمانی را هرچه بیشتر توسعه داده است تا جایی که برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردیِ شرکت مورد استفاده قرار گرفته است.

اگرچه بیشترین تعداد کاربران فعال در دپارتمان مدیریت املاک و مستغلات امروزه از بخش‌های بالادست (اکتشاف و تولید) و پایین دست (پالایش، بازاریابی و توزیع) هستند. علاوه بر این، Maric و تیم وی این برنامه را طوری تنظیم کرده اند که کارمندان شرکت های وابسته به NIS در بوسنی و هرزگوین، بلغارستان و رومانی هم بتوانند از آن برای مدیریت دارایی خود استفاده کنند.

تصویر کاملی از دارایی‌ها

GIS ODEON  سه نوع داده مختلف را شامل پایگاه داده های جغرافیایی، پایگاه داده رابطه‌ای (وابسته) و پایگاه داده‌های دیگر که مخصوص اسناد و پیوست‌های اسکن شده است، مدیریت می‌کند.

توانایی این برنامه در ادغام دارایی‌ها با مختصاتِ تعیین شده با انواع دیگر داده‌ها و اسناد مربوط به آن دارایی مانند داده‌های حقوقی، مالیاتی، حسابداری، اجاره نامه، مساحیِ زمین و … در عملکرد شرکت بسیار ارزشمند بوده است.

NIS می‌تواند عکس‌ها و اسناد اسکن شده مانند مجوزهای ساختمانی، پروانه‌های بهره برداری، اسناد حقوقی و قراردادها را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره کند، چیزی که به راحتی از پایگاه داده مرکزیGIS ODEON در دسترس است.
به عنوان مثال، کارمندان ِ شرکت با داشتن تمام دارایی‌های شرکت که در نقشه مشخص شده‌اند و به داده‌های تکمیلی مرتبط اند، می‌توانند به راحتی با استفاده از برنامه تلفن همراه GIS ODEON Survey حسابرسی انجام دهند. همچنین، با تعیین مختصات یک دارایی، آن‌ها می‌توانند فاصله بین املاک و مستغلات و سایر مناطق مورد نظر خود را برای دستیابیِ احتمالی به دارایی بیشتر یا فروش املاک فعلی اندازه گیری کنند. کاربران اکنون می‌توانند با پیاده سازی ابزار Query Builder (یک ماژول چهار مرحله ای) براساس معیارهای مشخص شده، به راحتی حجم وسیعی از گزارشات را از هر دو پایگاه داده جغرافیایی و پایگاه داده رابطه ای دریافت کنند.

GIS ODEON همچنین خروجی های تخصصی دیگری مانند گذرنامه دارایی دارد که یک فایل PDF است و به NIS کمک می کند تا بر روی املاک و مستغلاتِ خاص از نظر قانونی نظارت کند. علاوه بر این، از این برنامه می‌توان برای انجام پروژه های کاری با جزئیات بیشتر و دقیق تر استفاده نمود.

به علاوه، با پیاده سازی نماهای موضوعی درGIS ODEON ، کاربران به آسانی می‌توانند وضعیت فعلی یک دارایی را بفهمند. این نماها می‌توانند با توجه به رنگ، حقوق ثبت املاک یا وضعیت بهره برداری یا حتی وضعیت فعلیِ برخی از دارایی‌ها با توجه به اجرای اصلاحات لازم، مشخص شوند.

برنامه های آتی

به دلیل استفاده بی شمار از GIS ODEON و تعداد رو به افزایش کاربران (در حال حاضر، این برنامه بیش از 370 کاربر فعال دارد)، NIS به طور مرتب، درخواست‌هایی را برای اضافه کردنِ ویژگی‌های جدید به برنامه دریافت می‌کند، چیزی که به کاربران کمک می‌کند تا نیازهای تجاری خاص خود را برآورده سازند.

از طریق داشبورد موجود در پورتال GIS ODEON ، مدیریت شرکت می‌تواند از وضعیتِ فعلی پروژه‌های حسابرسی برآوردِ روشنی داشته باشد.

همچنین تدابیری نیز برای همگام سازیِ داده ها میان ArcGIS و آی بی ام ماکسیمو اندیشیده شده اند تا به این ترتیب، قابلیتِ سیستمِ مدیریت دارایی افزایش یافته و سیستم نظارت، کنترل و اکتساب داده ها (SCADA) با پایگاه داده‌های جغرافیایی یکپارچه گردند. علاوه بر این، در مورد اجرای برنامه ArcGIS Indoors در آینده بحث هایی مطرح است که می‌تواند برای نگهداری ساختمان و در صورت بروزِ شزایط اضطراری بسیار مفید باشد.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : سیاوش شهبازی

کد مطلب : 99031001

مشاهده کاربرد‌های دیگر