کاربردهای GIS – شماره 8

Engineering Firm Extends Enterprise GIS to Clients

شرکت Farr West Engineering استفاده از Enterprise GIS را برای مشتریان در Nevada گسترش می‌دهد.

برای کمک به تاسیسات روستایی، پیگیری و مدیریت دارایی‌های آن‌ها در سراسر Nevada ( ایالتی در غرب امریکا ) شرکت Farr West Engineering با استفاده از آخرین فناوری Esri راه حل‌هایی جغرافیایی با کیفیت بالا ارائه می‌دهد. این شرکت که اساساً به نقش دپارتمان GIS برای بسیاری از تاسیسات کوچک گام برمی‌دارد، در عمر 18سال خود مسیر طولانی را طی کرده است. این کار در Nevada ، تنها با یک کارمند آغاز شد و هم اکنون به یک تیم 70 نفره رسیده است.

البته، همانطور که شرکت گسترش پیدا کرد، نیازهای فنی خود را نیز برطرف کرده است. در اوایل دهه 2010 شرکت Farr West یک مجوز ArcGIS Desktop داشت و از داده‌های مبتنی بر پرونده استفاده می‌کرد.

Matt Forrest تحلیلگر ارشد GIS در Farr West می‌گوید: «جمع آوری اطلاعات برای ساخت دارایی‌ها و سیستم های آب و برق (تاسیسات) در ابتدا که شروع کردیم یک چالش بود. ما برای به دست آوردن داده‌ها مجبور به یافتن راه حل‌های زیادی بودیم.»

Farr West Engineering از ArcGIS Enterprise Sites استفاده می‌کند و با دیگر فناوری Esri ارتباط برقرار می‌کند تا مشتریان خود، مانند منطقه بهبود عمومی تپه گرد در Nevada را قادر سازد تا اطلاعات GIS را بهتر نمایش داده و به اشتراک بگذارند.

این پروژه یک موفقیت بزرگ بود. آن‌ها نه تنها یک نقشه ساختاری جمعی جذاب را در یک هفته ایجاد کردند، بلکه مشاهدات فضایی جذابی نیز در این فرآیند ایجاد کردند .این امر نشان می‌دهد که چگونه تصویرسازی مواد از طریق نقشه‌برداری بر پایه وب، قدرت تبدیل یک دیدگاه تاریخی فرد با یک دید فضایی انتقادی را دارد.

پروفسور Ann Waltner، یکی دیگر از اعضای هیات‌علمی تاریخ تصمیم گرفت رویکردهای مختلفی را در طول زمان با دوربین‌های دیجیتال و فضایی کشف کند. برای پروژه نهایی آن‌ها که تقریباً شش هفته طول کشید، گروهی از دانشجویان نقشه ساختاری ایجاد کردند که بر جنبه‌های مختلف شهر مانند زندگی شبانه، فضاهای عمومی و جرائم متمرکز بود.

این تکلیف تا حد زیادی اکتشافی بود، چرا که مربی از دانشجویان خواسته بود تا نقشه مکان‌ها، مکان‌ها و رویداده‌ای برگرفته از منابع اولیه را بدون اینکه دقیقا بدانند چه چیزی ممکن است پیدا کنند، ترسیم کنند. از طریق یک سری کارگاه‌های آموزشی، دانشجویان با زمین مرجع کردن نقشه‌های تاریخی برای غلبه بر سردرگمی ناشی از تغییرات در چشم‌انداز، نام خیابان و سیستم شماره‌گذاری شده در طول قرن گذشته استفاده کردند. با استفاده از نقشه‌های وب، دانشجویان نقشه‌های ساختاری را برای نمایش یافته‌های خود تهیه کردند.دانشجویانی که مراکز رقص، ایستگاه‌های پلیس، و فحشا را در شانگهای از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۷ ایجاد کردند، مکان‌های مردم، مکان‌ها و رویدادهایی را که از منابع اصلی و اولیه برای دوره روش‌های تاریخی گرفته شده‌ بودند، نقشه‌برداری کردند.

هنگامی که Forrest تقریباً هشت سال پیش در Farr West شروع به کار کرد، نیروی محرکه برای ایجاد یک GIS گسترده این بود که بفهمیم هر مشتری چه دارایی¬هایی دارد و نیاز به مراقب از آن‌ها دارد.
برای مثال Forrest پرسید: «چند مایل از شبکه اصلی فاضلاب را دارند و نگهداری می کنند. یا چه مقدار لوله سیستم آب دارند؟»

شرکت Farr West می خواست مزایای GIS را به روشی مقرون به صرفه و مقیاس پذیر در اختیار مشتریان خود قرار دهد. در سال 2013 تیم دو نفره GIS دریافتند که برای انجام این کار باید مدرنیزه کردن زیرساخت های شرکت را آغاز کرد.

اولین گام ایجاد یک مبنا بود که به مشتریان Farr West دسترسی پویا و واقعی به داده های خود به جای محصولات جدا از یکدیگر و مالیات بر گردش کار می دهد. با توجه به این هدف ، تیم GIS در Farr West تصمیم گرفت همکاری گسترده ای را با استفاده از شرکت ArcGIS و پروژه Esri’s AEC Delivery که شامل ArcGIS Online نیز می شد، به کار گیرد.

Lucas Tipton مهندس اصلی و مدیر برنامه ریزی تسهیلات برای Farr West گفت: «نکته بزرگ فروش؛ فناوری بهتر، سریع تر و مقرون به صرفه تر بود.»

برای به اشتراک گذاشتن داده های ArcGIS شرکت Farr West به چیزی نیاز داشت که بتواند تغییرات را به صورت همزمان ایجاد کند. اینجاست که پروژه AEC Delivery وارد می شود. نمونه جدید ArcGIS Online برای شرکت‌ها در حوزه های معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) سازمان ها را قادر می سازد تا به سرعت پروژه های GIS را برای مشتریان خود گسترش دهند و امکان همکاری عمیق تر و به اشتراک گذاری مستقیم با ذینفعان ایجاد می کند. مشتری ها می توانند روند کاری و دارایی ها را همزمان در چرخه یک پروژه مشاهده، ویرایش و بررسی کنند.

توانایی دریافت مجموعه های بسیاری از داده هایی که مشتریان Farr West به آن‌ها دسترسی داشتند و توسط بسیاری از کاربران ویرایش و در ArcGIS Online به اشتراک گذاشته می¬شد، بسیار چشمگیر بوده است.

در استفاده از ArcGIS Enterprise و AEC Project Delivery شرکت Farr West توانست مدت زمان لازم برای تحویل داده‌ها به مشتری را حدود 14 ساعت کاهش دهد. به لطف تیم GIS شرکت Farr West که قادر است با اتصال مستقیم به سرویس های وب ، به داده ها و برنامه‌های شخصی دسترسی پیدا کند. به جای اینکه 16 ساعت را مانند گذشته صرف کنید، اکنون معمولاً به اندازه 2 تشکر طول می‌کشد.

این افزایش کارایی به Farr West این امکان را می‌دهد که نیاز‌های مشتریان را بهتر در اختیار داشته و مشتریان بیشتری داشته باشد. مشتریان هم اکنون می‌توانند از مجموع برنامه‌های Esri از جمله مرورگر برای ArcGIS بر روی رایانه و گوشی همراه خود جهت مشاهده‌ی اطلاعات استفاده کند.

Forrest گفت: «این برای آن‌ها اهمیت دارد زیرا که می‌توانند چیزی را که روی کاغذ می‌بینند با چیزی را که به صورت دیجیتالی می‌بینند پیوند بزنند.»

Farr West تاکنون برای دوازده پروژه از این چهارچوب استفاده کرده و پیشنهاد‌های GIS آن رو به افزایش است.

اکنون Farr West اشتراک تحویل پروژه‌ی AEC را برای سرمایه گذاری مشتریانش ArcGIS گسترش داده است بنابراین آن‌ها می‌توانند از برنامه‌هایی مانند Survey123 for ArcGIS و Collector for ArcGIS به منظور جمع اوری اطلاعات میدانی استفاده کنند. این امر به مشتریان امکان وصل شدن به پایگاه داده برای ویرایش و جمع آوری را می‌دهد.

شرکت engineering firm به شهر Yerington، کمک کرده‌است تا نقشه‌ها را ایجاد و نگهداری کند (‏چپ)‏ و یک ArcGIS Enterprise site ArcGIS سفارشی (‏راست) ‏بسازد تا شهر بتواند داده‌های GIS را به صورت داخلی به اشتراک بگذارد.

Farr West همچنین قادر به استفاده از سایت‌های سرمایه گزاری ArcGIS برای ساخت محتویات مرسوم برای مشتریانش است. کارمندان در Farr West اغلب به دلایل مختلفی از سایت استفاده می‌کنند. برای شروع، آن‌ها می توانند سایت‌ها را در یک مکان در ArcGIS Enterprise تنطیم کنند و سپس پس زمینه‌ها، تصاویر و متن‌ها را سفارشی کنند. سایت‌ها همچنین به آن‌ها اجازه‌ی ساخت صفحه‌ی سفارشی برای مشتریان سازمان‌های مختلف را می‌دهد و درحالی که سایت‌ها چندین روش مختلف برای تعامل با داده‌ها را ارائه می‌دهد تجربه‌ی کاربر ساده است و مشتری تنها چیزی را که می‌خواهد می بیند.

Forrest گفت : «ما اکنون راحت تر مشتریان خود را قادر می‌سازیم تا اطلاعات GIS ای خود را در وب تنظیم کنند.»

برای یکی از مشتریان Farr West دیدن صفحه ی سفارشی با اطلاعات شخصی جرقه‌ی خلاقیت بود.

Alex Reid یک متخصص در Farr West گفت: «آن‌ها یک هفته پس از این که ما سایت جدید را با لیستی از ایده‌های برنامه‌ها و راه‌های جدید برای استفاده از اطلاعات که قبلاً هرگز ارائه نکرده بودیم، آماده ساختیم برای استفاده بازگشتند. این همان بازخوردی است که ما دقیقاً پس از رسیدن محصول به مشتری انتظارش را داشتیم. حتی مشتریان سخت گیر ما نیز از کارکرد سایت جدید اظهار رضایت می‌کنند.»

به علاوه برای بالا بردن توانایی مشتریان برای استفاده از داده‌های GISی، Farr West از کاربران با پورتال شخصی خود بهره می‌برد. برای مثال تیم GIS ای Farr West می‌تواند اضافه، حذف و یا به طور یکجا تنظیم مجدد کند. طبق گفته‌ی Alex Reid این امر Farr West را از دردسر‌های زیادی نجات داده است.

تا وقتی که بر پایه‌ی مشتری مداری جلو می‌رود Farr West می‌تواند برنامه‌های سفارشی بیشتری را به مشتریان خود پیشنهاد بدهد که با ArcGIS API for JavaScript و با ArcGIS API for Python ساخته است.

این نوع نوآوری دائم باعث شده است تا بخش GIS شرکت Farr West بتواند ارزش تجاری شرکت را تامین کند. در حقیقت GIS الان جزئی از قراردادهای Farr West است.

Reid گفت: «خوشحالیم که به نقطه ای رسیده‌ایم که می‌توانیم تجارت‌های تازه‌ای را به شرکت اضافه کنیم.»

Farr West با کمک تکنولوژی Esri،  می‌تواند به جذب مشتریان حاضر و جدید خود با برنامه‎‌های GIS ای و ویژگی‌هایی که به آن‌ها کمک می‌کند تا رشد کنند، مادامی که عملیات خود را به طور موثری تقویت کند، بپردازد.

مشاهده متن کامل انگلیسی از اینجا

خلاصه فارسی از : راحیل البرزی

کد مطلب : 99043001

مشاهده کاربرد‌های دیگر